Tajemniczy znak na polu ryżu

Zagadkowe piktogramy od dawna pojawiają się na polach, także w Polsce. Dzieje się tak latem, gdy zboże dojrzewa. Zimą jednak takie znaki pojawiają się w tropikach.

Piktogramy, zwane też przez badaczy tego fenomenu agroformacjami, nieznana i wielce tajemnicza siła odciska w łanach pszenicy i żyta, rzadziej w trawach, czy rzepaku. Do tej grupy dołączyć trzeba pola obsadzone ryżem.

Wzór w zielonym łanie

24 stycznia 2011 r. indonezyjski dziennik Jakarta Post poinformował, że na polu ryżowym w Krasakan pod Slemen, w rejonie Yogyakarta, odkryto skomplikowany wzór odciśnięty w zielonym łanie. Ten piktogram pojawił się 23 stycznia, w niedzielę rano. Jest to wpisana w koło o średnicy prawie 90 metrów kombinacja okręgów i trójkątów o nieznanym znaczeniu.

Miejscowi już wiedzą

Według indonezyjskiej prasy, miejscowa ludność nie ma wątpliwości, że oryginalny obraz na ryżowym polu nie jest dziełem człowieka.

- Kręgi były tam od wczoraj rano. Myślę, że zostały pozostawione przez statek kosmiczny - zapewniał w wypowiedzi dla Jakarta Post jeden z mieszkańców Slemen, rolnik Cahyo Utomo. - To niemożliwe, aby tak skomplikowany obraz został wykonany przez wiatr lub zwierzęta.

Owocne dwadzieścia lat

Badacze zajmujący się kręgami odciśniętymi w zbożu twierdzą, że ten fenomen znany jest od stuleci. Najczęściej mówi się o nim w ostatnich dwudziestu latach, ale nie wiadomo, czy jest to skutek nasilenia się zjawiska, czy raczej efekt coraz szybszego przekazu informacji w wyniku rozwoju mediów elektronicznych.

Znaki od Ziemi

Skąd biorą się znaki w zbożu, nazywane piktogramami oraz agroformacjami? Hipotez na ten temat postawiono wiele. Począwszy od tej negującej fenomen i zakładającej, że wszystkie znaki są fałszywkami wykonanymi przez ludzi, poprzez teorię o ingerencji UFO, po hipotezę Gai mówiącej, że piktogramy to sygnały wysyłane ludzkości przez planetę Ziemia, która jest żywym świadomym swego istnienia organizmem.

Co w glebie piszczy

Faktem jest, że wiele ze znaków odkrywanych w zbożu może budzić zdziwienie, bo oprócz tajemniczych symboli pojawiają się tam wizerunku dziwnych zwierząt, sekwencje DNA, czy symbole naukowe. Piktogram odkryty na polu ryżowym w Krasakan pod Slemen wywołał w Indonezji sensację.

- Jeśli to jest naprawdę dzieło istot pozaziemskich lub UFO, to jest niemal w 100 procentach pewne, że takie istoty musiały zostawić tam jakieś ślady swojego pobytu - w wypowiedzi dla gazety Jogja Tribun oświadczył dr Moedji Raharto, były dyrektor Bosscha Observatorium, najstarszego w Indonezji obserwatorium astronomicznego. - Skład chemiczny gleby może ujawnić pochodzenia tego zjawiska.

Reklama

Śledztwo trwa

Przypadkiem znaku odciśniętego w ryżu zajęli się nawet śledczy z lokalnej policji.

- Na razie nie możemy niczego powiedzieć na temat sposobu wykonania tego znaku, ani też czy został on wykonany przez UFO, przez ludzi, czy jest skutkiem zjawiska przyrodniczego. W tej sprawie trwa śledztwo - oświadczył w wypowiedzi dla indonezyjskich mediów Iwan Ramani, szef policji okręgu Slemen.

Jaki skutek przyniesie to śledztwo? Przypuszczalnie zagadka piktogramu odciśniętego na ryżowym polu w Indonezji nie zostanie rozwiązana i dołączy do podobnych zajść odnotowanych w wielu krajach.

Tadeusz Oszubski

MWMedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama