10 najgłośniejszych stadionów świata
Wspólny ryk tysięcy gardeł. Chóralne śpiewy, czy też ogłuszający, nieprzerwany doping, od którego przeciwnikom miękną nogi - to elementy piłkarskiego spektaklu, które sprawiają że atmosferę stadionu zapamiętać można na długie lata. Są bowiem obiekty, gdzie to właśnie na trybunach dzieją się nierzadko rzeczy ciekawsze, niż na murawie. Dziennikarze serwisu Football's Top Ten stworzyli ranking dziesięciu najgłośniejszych stadionów świata, opisując absolutną światową czołówkę w tej kategorii. My poszliśmy o krok dalej i do opisów dodaliśmy filmy wideo, abyście sami mogli się wsłuchać w odgłosy futbolowego piekła!
10. Toumba Stadium - PAOK Saloniki
Obiekt w Salonikach mieści niespełna 29 tysięcy widzów, ale naoczni (nauszni?) świadkowie twierdzą, że wypełniony po brzegi generuje odgłosy, jakich nie powstydziłby się nawet 60-tysięcznik. Zasiadający na Toumba Stadium kibice PAOK-u znani są ze swojego fanatyzmu, pirotechnicznych opraw i gardeł, z którymi nie ma szans żadna ekipa przyjezdnych.
9. Celtic Park - Celtic Glasgow
Jeden z najbardziej znanych stadionów w historii futbolu. Istnieje od 1892 roku i w przeszłości zdarzało mu się gościć nawet ponad 90 tysięcy fanów! Obecnie jest to 60-tysięcznik, co czyni go największym stadionem w Szkocji. Najbardziej legendarną przyśpiewką fanów Celtiku jest "You'll never walk alone", która odśpiewywana przez komplet publiczności przyprawia o dreszcze na plecach. Sam Lionel Messi przyznaje, że Celtic Park to jeden z jego ulubionych piłkarskich obiektów na świecie.
8. Stadio San Paolo - Napoli
Kolejny 60-tysięcznik w rankingu. Obiekt w Neapolu kiedyś był drugim co do wielkości stadionem we Włoszech, dziś mówi się o nim, że jest najgłośniejszy w całej Serie A. Fanatyczni ultrasi z miasta mafii rozkochani są w pokazach pirotechnicznych, ale najbardziej imponuje ich zdyscyplinowany, zsynchronizowany wokal. Przyśpiewki na Stadio San Paolo za przykład dopingu stawiają sobie kibice z całego świata.
7. Poljud Stadion - Hajduk Split
Chorwacki kolos obecnie mieści zaledwie 35 tysięcy, lecz nie zatracił swojej gorącej atmosfery. To tutaj swoją siedzibę ma Torcida, jedna z najsłynniejszych i najstarsza zorganizowana kibicowska grupa w całej Europie. Na Poljud bywa gorąco zwłaszcza podczas derbowych spotkań z Dynamem Zagrzeb, kiedy to trybuny rozpalają się do czerwoności i nikt nie szczędzi gardeł...
6. Signal Iduna Park - Borussia Dortmund
Obiekt, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Stadion Borussii słynie z przeogromnych trybun, które szczelnie wypełnione fanami generują wręcz ogłuszający doping. Monachijski Bayern może podkupować piłkarzy i gromadzić kolejne trofea, ale wątpliwe, czy kiedyś jego kibicom uda się stworzyć podobną atmosferę, jak na słynnym 80-tysięczniku.
5. La Bombonera - Boca Juniors
Niezwykle charakterystyczny stadion w kształcie podkowy to siedziba słynnej ekipy Boca Juniors. To właśnie tutaj kończył swoją karierę Diego Maradona. Mówią na niego "La Bombonera", lecz w tej bombonierce nie znajdziesz czekoladek, ale 50-tysięczny tłum oszalałych na punkcie futbolu fanów. Każdy mecz Boca jest wyjątkowy, a już spotkanie derbowe z River Plate ma oprawę, niczym finał Ligi Mistrzów. Zresztą, zobaczcie sami...
4. Stadion Crvena Zvezda - Crvena Zvezda Belgrad
Zwany "Marakaną" obiekt to miejsce, gdzie swoje mecze rozgrywa zdecydowanie najpopularniejszy klub w Serbii - Crvena Zvezda. Stadion o nieco przestarzałej konstrukcji kiedyś mieścił nawet 95-tysięczną publiczność, lecz dziś jego pojemność zmniejszyła się do "zaledwie" 55 tysięcy. To w zupełności jednak wystarczy, do stworzenia atmosfery wojny w bałkańskim, futbolowym kotle. Kibice Crvenej, Delije potrafią połączyć świetny doping z choreografią i pirotechniką na najwyższym poziomie w "branży".
3. Vodafone Arena - Besiktas Stambuł
To całkowicie nowy obiekt, który zastąpił wysłużony, legendarny Inönü Stadi. Powstały kosztem 80 milionów dolarów Vodafone Arena szybko okazał się miejscem o świetnej akustyce, który fani Besiktasu pokochali z marszu. Tureckich ultrasów nie trzeba bowiem namawiać do wypełniania trybun 40-tysięczników. Każde spotkanie ich ukochanej drużyny to dla fanów "Czarnych Orłów" wielkie piłkarskie święto. A świętują właśnie tak...
2. Şükrü Saracoglu - Fenerbahce Stambuł
Najstarszy obiekt na liście - istnieje bowiem od 1908 roku. Şükrü Saracoglu to 50-tysięczny stadion 19-krotnego mistrza Turcji, Fenerbahce. Fani tej drużyny znani przez wielu uznawani są za najlepszych kibiców na świecie. Mało kto potrafi dorównać im w kwestii pirotechniki, czy organizacji dopingu. A ryk 50 tysięcy gardeł onieśmielił już niejedną drużynę przyjezdną, która swoje mecze przegrywała już w tunelu prowadzącym na boisko.
1. Turk Telekom Arena - Galatasaray Stambuł
Trzecia drużyna turecka na podium i trzecia ze Stambułu. To miasto absolutnie deklasuje całą resztę piłkarskiego świata w kwestii dopingu. Fani Galatasaray od lat znani są z tego, że na własnym obiekcie, Turk Telekom Arena potrafią zagłuszyć dosłownie wszystko. Ich powitanie kibiców gości to wiele mówiące "witamy w piekle". W 2011 roku kibice Galaty trafili nawet do Księgi Rekordów Guinessa jako najgłośniejsza futbolowa publika świata. Wygenerowali oszałamiające 131 decybeli. Nikt na świecie nie potrafi ryknąć głośniej...