Chcesz mieć zdrową wątrobę? Ogranicz spożycie napojów słodzonych

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców University of Zurich ujawniają, że nawet średnie spożycie fruktozy i sacharozy drastycznie zwiększa produkcję tłuszczu przez wątrobę.

Z poprzednich badań wiemy już, że fruktoza może obniżać zdolność wątroby do efektywnego trawienia tłuszczu, a diety wysokofruktozowe znane są z uszkadzania mitochondriów i zmiany pracy wątroby z trawienia tłuszczu na jego magazynowanie. Naukowcy postanowili więc sprawdzić, czy podobne metaboliczne anomalie zachodzą podczas stosowania diet z umiarkowanym spożyciem cukru. W związku z tym przeprowadzili testy na 100 młodych i zdrowych uczestnikach, których podzielono cztery grupy: kontrolną, spożywającą bezalkoholowy napój z 80 gramami fruktozy, 80 gramami glukozy i 80 gramami sacharozy - to ilość porównywalna do 2 puszek Coca-Coli.

Reklama

- Własna produkcja tłuszczu przez wątrobę była dwa razy wyższa w grupie fruktozowej niż w grupie glukozowej albo kontrolnej -  i ciągle trwała po ponad 12 godzinach od spożycia ostatniego posiłku lub cukru - tłumaczy prowadzący badania Philipp Gerber. I chociaż z poprzednich badań wynikało, że tylko fruktoza ma takie działanie, teraz okazuje się, że w przypadku sacharozy efekt jest taki sam. Najgorsze jest jednak to, że nie mówimy tu o chwilowych anomaliach, ale takich trwających przez dłuższe okresy czasu i to pojawiających się już po spożyciu relatywnie niedużej ilości cukru.

- 80 gramów cukru dziennie, co jest odpowiednikiem 0,8 litra napoju bezalkoholowego, zwiększa produkcję tłuszczu przez wątrobę. A do tego ta nadaktywna produkcja tłuszczu trwa dużo dłużej nie się nam wcześniej wydawało i to nawet jeśli później nie spożywamy już w ogóle cukry - dodaje. Jak sugerują badacze, to kolejny dowód na to, jak ważne jest ograniczenie cukru w naszych dietach i najlepiej drastyczne. American Heart Foundation sugeruje obecnie spożywanie dziennie nie więcej niż 37,5 grama cukru dodanego u mężczyzn i 25 gramów u kobiet. Mniej więcej pokrywa się to również z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, która mówi o nieprzekraczaniu 5% dziennego zapotrzebowania na kalorie, co przy diecie 2000 kcal oznacza ok. 26 gramów. Co warto podkreślić, jeszcze kilka lat w zaleceniach było 10% dziennego zapotrzebowania, co dobrze pokazuje, jak rośnie nasza świadomość w tym temacie. 

Źródło: GeekWeek.pl/UZH

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy