Reklama

Paszport COVID-owy już dostępny w aplikacji mObywatel. Będzie miał termin ważności

Nasz kraj został już podłączony do unijnego systemu certyfikatu COVID-owego, który umożliwia swobodne podróżowanie po wybranych krajach Wspólnoty. Certyfikat znajdziecie w aplikacji mObywatel.

Oficjalnie certyfikat można pobrać z poziomu Internetowego Konta Pacjenta lub aplikacji mObywatel od 25 czerwca. Jednak wiele osób już teraz zgłasza, że w aplikacji mObywatel mogą pobrać cyfrowe zaświadczenie, zatem warto sprawdzić. W całej Unii Europejskiej, certyfikat ma zacząć obowiązywać od 1 lipca.

Paszport COVID-owy będą mogły pobrać nie tylko osoby, które przyjęły obie dawki szczepionki przeciw COVID lub jedną dawkę w przypadku preparatu Johnson & Johnson. Na certyfikacie znajduje się kod QR i unikatowy identyfikator, który ułatwia weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego. Dzięki paszportowi COVID-owemu, nie traficie na kwarantannę i nie będziecie kontrolowani przez służby sanitarne żadnego z krajów.

Reklama

Niestety, certyfikat będzie miał termin ważności. Potwierdzenie statusu bycia ozdrowieńcem ma być wydawane po 11 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR, potwierdzającego zakażenie COVID-19. Jak dowiadujemy się z witryny gov.pl, będzie ono ważne przez 180 dni.
Tymczasem w przypadku negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na obecność zakażenia COVID-19, certyfikat będzie wydawany tylko na okres 48 godzin. Najdłuższy będzie po zaszczepieniu się każdą dostępną szczepionką. Wówczas paszport będzie ważny przez 12 miesięcy.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Gov.pl

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama