Sylwester w domu. Jak urządzić?

Sylwestrowa domówka? "Najlepiej niech to będą drobne przekąski i jedno danie rozgrzewające" - radzi Andrzej Polan. Szef kuchni podpowiada, aby wykorzystać to, co zostało ze świąt, bawiąc się, a nie krzątając w kuchni.

- Najlepiej niech to będą drobne przekąski. Ponadto wystarczy jedno danie rozgrzewające, a będzie ono potrzebne, ponieważ wiadomo, że ostatniej nocy w roku mieszane będą nie tylko uczucia, ale i trunki. Różnie będziemy ten stary rok żegnać, a zarazem witać nowy. Proponuję, żeby to ciepłe danie było daniem jednogarnkowym. W sylwestra mamy się przecież bawić, a nie krzątać się po kuchni. Po co z tym wszystkim kombinować: mięso, dodatki i tak dalej - powiedział Andrzej Polan.

Szef kuchni proponuje, żeby zabierając się do szykowania sylwestrowych przekąsek zobaczyć w lodówce, co zostało nam ze świąt.

Reklama

- My Polacy mamy taką wadę, że wpadamy do sklepu i wykupujemy wszystko, bez tzw. pojęcia, czyli bez zastanowienia się. Potem zostaje nam mnóstwo rzeczy, z którymi nie wiemy, co dalej zrobić. Większość rzeczy można później jeszcze wykorzystać do przygotowania przyjęcia sylwestrowego" - radzi Polan.

Kucharz sugeruje, żeby robić porcje na raz.

- Niech to będą drobne rzeczy, do nich wykorzystujmy wykałaczki tak, żeby nie było tysiąca zbędnych talerzyków i tyleż samo sztućców. Jeżeli robimy domówkę, która ma mieć formę bufetu, to nawet, jeżeli podamy do tego małe - tzw. jednorazowe - ale ładne talerzyki, to unikniemy później konieczności sprzątania i zmywania, które niestety, ale będzie nas czekało, jeżeli użyjemy porcelany. Pamiętajmy sylwester to ma być zabawa, a nie ciężka orka w kuchni i później sprzątanie po gościach, bo to jest najgorsze, co może być - zauważa Polan.

Miłośnik gotowania radzi również, by nie męczyć się zbytnio z przygotowywaniem sylwestrowego menu.

- Proponuję odpuszczenie sobie robienia kilkunastu dań, których samo przyszykowanie zajęłoby nam ogromną ilość czasu. Nie angażujmy się aż tak, że do sylwestra przygotowujemy się już od świąt - kończą się święta, a my już zabieramy się do organizacji ostatniej imprezy w roku. Najważniejsza będzie dobra zabawa - kwituje Polan.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy