Kolejne zagrożenie w Google Play. Nawet 1 mln urządzeń zarażonych!

Sklep Google Play znów ze złośliwym oprogramowaniem! Firma Check Point Software Technologies wykryła program typu malware w grze BrainTest. Aplikacja była opublikowana na Google Play dwukrotnie. Każda instancja miała od 100 000 do 500 000 pobrań według statystyk Google Play, zarażając w ten sposób od 200 000 do 1 miliona urządzeń. Check Point skontaktowało się z Google 10 września 2015, w wyniku czego aplikacja została usunięta ze sklepu.

Program typu malware wykryty został w grze BrainTest
Program typu malware wykryty został w grze BrainTestmateriały prasowe

Oprogramowanie zostało pierwszy raz wykryte na smartfonie Nexus 5 i, pomimo że użytkownik próbował usunąć aplikację, pojawiła się ona ponownie na urządzeniu niedługo później. Analiza złośliwego oprogramowania wskazuje na to, że korzysta ono z wielu zaawansowanych technik w celu uniknięcia wykrycia przez Google Play oraz pozostania na zainstalowanych urządzeniach. Gdy tylko wykryto podejrzaną aplikację na urządzeniu, oprogramowanie Mobile Threat Prevention dostosowało strategie bezpieczeństwa w panelu zarządzania mobilnymi urządzeniami (MobileIron), zdalnie konfigurując zarażone urządzenia tak, aby nie miały one dostępu do służbowych danych.
 
Pomimo, że aplikacja jest w stanie wykonywać wiele czynności zlecanych przez cyberprzestępców, zespół ds. bezpieczeństwa firmy Check Point zaobserwował, że instaluje ona dodatkowe aplikacje na zainfekowanych urządzeniach. Co gorsza, złośliwe oprogramowanie instaluje rootkita, który pozwala na pobranie i uruchomienie dowolnego kodu na urządzeniu. Przykładowo może być to wykorzystane do wyświetlania niechcianych, irytujących reklam na urządzeniu albo pobrania programu, który przechwytuje loginy i hasła.
 
Po pierwszym wykryciu BrainTest, Google usunęło aplikację z Google Play. W ciągu kilku dni, zespół badaczy firmy Check Point wykrył kolejne wystąpienie pod inną nazwą pakietu, ale wykorzystujące ten sam kod. Autorzy złośliwego oprogramowania wykorzystali obfuskację (zaciemnienie kodu) w celu wrzucenia nowej wersji złośliwego oprogramowania na Google Play.

Informacja prasowa/INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas