Android wyprzedził iOS na rynku tabletów

Wszystko wskazuje na to, że zakończył się okres królowania Apple na rynku tabletów. Najnowszy raport Gartnera dotyczący tego typu urządzeń wskazuje, że w 2013 roku pozycję lidera przejął Android.

W zeszłym roku na rynek trafiło aż 195 milionów tabletów. Sprzedaż tych przenośnych urządzeń wzrosła o 68 proc. w stosunku do 2012 roku. Tablety z systemem Android stanowiły 61,9 procent globalnej sprzedaży co daje prawie 121 milionów sztuk. Analizy rynku wskazują, że eksplozja popularności systemu od Google to zasługa przede wszystkim budżetowych urządzeń.

Apple, które samo stworzyło ten rynek wydając w kwietniu 2010 roku iPada pierwszej generacji, było dotychczas liderem. Jeszcze w 2012 roku do firmy z Cupertino należało 52,8 procent rynku światowego. Gartner podaje, że w 2013 roku udziały Apple spadły do 36 proc.. Teoretycznie mniejszy udział w rynku nie oznacza braku wzrostu sprzedaży iPadów. Na całym świecie sprzedano ponad 70 milionów sztuk (prawie 9 milionów więcej niż w 2012 roku).

Reklama

Apple nie oddało korony jeżeli popatrzymy na dane dotyczące dostawców sprzętu. Faktycznie, Android ma większy udział w rynku niż iOS ale trzeba pamiętać, że system od Google dostępny jest na urządzeniach wielu producentów. Apple działa inaczej - dostarcza zarówno oprogramowanie jak i hardware. Żaden indywidualny producent nie zdołał osiągnąć sprzedaży nawet zbliżonej do Apple (70 milionów sztuk). Najlepszy z pozostałych okazał się Samsung, który sprzedał 37,4 mln urządzeń. Ostatnie miejsce na podium zajął Asus (11,0 mln sztuk), a tuż za nim uplasował Amazon (9,4 mln sztuk) i Lenovo (6,5 mln sztuk). Wszyscy pozostali producenci sprzedali łącznie 60,7 mln sztuk.

Na koniec warto wspomnieć o Microsofcie. Gigant z Redmond nie ma się czym chwalić. Producentom tabletów z systemem Windows udało się sprzedać łącznie 4 miliony sztuk co stanowi zaledwie 2,1 proc. rynku.

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: Android | iOS | Tablet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy