Bakterie uzależnione od kofeiny

Kofeina to powszechnie znany środek pobudzający, ale także substancja toksyczna dla środowiska naturalnego. Naukowcy znaleźli sposób, w jaki można walczyć z zanieczyszczającą wody i ścieki kofeiną.

Niektóre bakterie nie mogą żyć bez kofeiny
Niektóre bakterie nie mogą żyć bez kofeiny123RF/PICSEL

Nawet niewielkie ilości kofeiny w ściekach i wodach gruntowych są szkodliwe dla środowiska. Ma to swoje odzwierciedlenie w zieleni miejskiej i życiu roślin, bowiem kofeina potrafi zahamować ich wzrost. Substancja tak popularna w kawie i różnego rodzaju napojach energetycznych, zabija większość szczepów bakterii. Jest jednak jeden, który bez kofeiny nie potrafi żyć.

Bakterie Pseudomonas putida CBB5 potrafią asymilować kofeinę, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w procesie oczyszczania wody ściekowej z kofeiny. Niestety, raz wprowadzone do obiegu wód miejskich bakterie są trudne do wyeliminowania. To rodzi kolejne problemy.

Wykorzystując inżynierię genetyczną, zespół naukowców z University of Texas i University of Iowa stworzył szczep bakterii Escherichia coli, który nie może żyć bez kofeiny. Mikroby uzależnione od kofeiny nie są w stanie syntetyzować DNA i RNA w środowisku pozbawionym tej substancji. W praktyce oznacza to, że po oczyszczeniu dowolnych ilości wody, bakterie giną. Jest to rozwiązanie skuteczne i bardzo praktyczne, bo nie zanieczyszcza wód ściekowych przez dłuższy czas dodatkowymi bakteriami.

Naukowcy testowali aktywność bakterii na pożywkach z Coca-Colą, kawą espresso ze Starbucksa i Red Bullem. Najbardziej upodobały sobie one ten ostatni napój.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas