Reklama

Chińczycy chcą wysłać kwantową wiadomość w kosmos

Naukowcy z chińskiego uniwersytetu UTSC chcą wysłać wiadomość kwantową prosto w kosmos. Informacja miałaby zostać odebrana przez jednego z satelitów.

Od około trzech lat naukowcy pracują nad możliwością udostępniania tak zwanych "kwantowych kluczy" pomiędzy satelitami oraz stacjami znajdującymi się bezpośrednio na Ziemi. Teraz po raz pierwszy udało im się dokonać udanego przesyłu. Grupa chińskich naukowców szykuje się do przesłania wiadomości za pomocą klucza MDI-QKD bezpośrednio do satelity Micius.

Do czego może przydać się taka próba? Między innymi do rozwijania praktycznych sieci szyfrowanych kwantowo, które będą oparte zarówno na satelitach, jak i komunikacji światłowodowej. Obecnie stworzenie tego typu rozwiązania jest niemożliwe. Głównie ze względu na ograniczenia technologiczne.

Reklama

Kwantowe szyfrowanie będzie w stanie zmienić na dobre obecne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Komputery kwantowe będą w stanie także szybko poradzić sobie z najmocniejszymi kluczami szyfrującymi z jakich korzystamy obecnie. Wykorzystanie kwantowego szyfrowania ma być odpowiedzią na prywatność oraz komunikację w zakresie komercyjnym oraz biznesowym i naukowym.


   

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy