Czego dowiedzieliśmy się o Charonie?

W sieci opublikowano wykład podsumowujący wiedzę zdobytą po przelocie sondy New Horizonsn a temat Charona – największego księżyca Plutona.

Charon - zdumiewająco odmienny w porównaniu z Plutonem
Charon - zdumiewająco odmienny w porównaniu z PlutonemNASA

14 lipca minie rok od przelotu sondy New Horizons (NH) obok planety karłowatej 134340 Pluton i jej księżyców. Misja ta dużo zmieniła  w naszym postrzeganiu zewnętrznego Układu Słonecznego. W centrum jej zainteresowania oczywiście był Pluton, po przelocie okazało się jednak, że jego księżyce także są bardzo interesujące. W szczególności największy z nich – Charon – okazał się być zupełnie innym obiektem, niż przypuszczano.

Charon: Pluto's Fascinating moon from New Horizons - Ross Beyer(SETI Talks 2016)

Powyższa prezentacja została opublikowana przez instytut SETI pod koniec maja tego roku. O Charonie opowiada Dr. Ross Beyer, jeden z naukowców misji NH. Charon okazał się być księżycem o zróżnicowanej powierzchni, o bardzo dużej różnicy w wysokości poszczególnych elementów terenu. Zaobserwowano depresje, żleby, wzgórza i kaniony. Ma to z pewnością związek ze składem tego księżyca, w dużej części złożonego z lodu wodnego. Sonda NH zarejestrowała także dość zaskakujące formacje, takie jak duże wzgórze położone wewnątrz obniżonego terenu.

Analiza danych z przelotu sondy NH wciąż trwa. NH prześle na Ziemię cały zestaw danych prawdopodobnie do końca tego roku.

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas