Czy w ciągu 5 lat doświadczymy globalnego ochłodzenia?

W ciągu pięciu lat globalne ocieplenie zostanie zastąpione okresem globalnego chłodzenia. Nim do tego dojdzie, średnia temperatura powietrza wzrośnie jednak o 1,1 stopnia. Taką opinię wyraził Nikolai Zavalishin z Syberyjskiego Instytutu Hydrometeorologicznego ds. Badań Naukowych.

Naukowiec jest zwolennikiem teorii, w której globalne ocieplenie nie zależy od aktywności człowieka, ale jest całkowicie zdominowane przez czynniki naturalne. Jego zdaniem, temperatura rośnie z powodu spadku współczynnika odbicia promieni słonecznych od powierzchni Ziemi, czyli albedo.

Jak zauważył Zavalishin, okresy ochłodzenia i ocieplenia mają powtarzalny charakter, co potwierdzają dane historyczne. Każdy cykl obejmuje 10 lat szybkiego wzrostu temperatury, a następnie 40–50 lat jego stopniowego spadku.

Zdaniem meteorologa, ostatnie dwa lata były jednymi z najcieplejszych w historii obserwacji temperatur w Rosji. Arktyka jest szczególnie gorąca, jednak lodowce nie są zagrożone topnieniem, ponieważ wkrótce etap ocieplenia się zakończy i przejdzie w ochłodzenie.

Reklama
Zmianynaziemi.pl
Dowiedz się więcej na temat: globalne ocieplenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy