Reklama

Gigantyczna góra lodowa może się wkrótce oddzielić od Antarktydy

Naukowcy odkryli dużą szczelinę rozciągającą się wzdłuż lodowca Pine Island w zachodniej części Antarktydy. Może ona spowodować odłączenie się ogromnej masy lodu od lądu. Zdjęcia satelitarne potwierdzają, że lodowiec o powierzchni pięciokrotnie większej niż Manhattan może wkrótce oderwać się i zacząć dryfować w oceanie.

Szczelina rozciąga się już na prawie 30 kilometrów. Obecnie niecałe 10 kilometrów dzieli ją od całkowitego oderwania lodowca od lądu. Przerwa znajduje się w miejscu, w którym półka lodowa styka się z cieplejszymi wodami oceanu, powodując jej topienie od spodu. Jeśli lodowiec miałby się oderwać w jednym kawałku, jego uwolniony fragment będzie mierzyć 300 km kwadratowych powierzchni.

Nie jest to pierwszy tego typu przypadek. Jeśli nastąpi oderwanie góry lodowej, będzie to szóste tego typu wydarzenie w obszarze lodowca Pine Island od 2001 roku. Ostatnie oderwanie części lodu miało miejsce rok temu, a wcześniejsze odpowiednio w latach: 2015, 2013 i 2007.

Reklama

Zdaniem ekspertów, szczelina jest tak głęboka, że góra lodowa może oderwać się w każdej chwili. Po oddzieleniu się od lądu góra może pozostać zamarznięta, jeśli pozostanie w pobliżu lodu morskiego Antarktydy lub stopi się, jeśli przydryfuje bliżej cieplejszych, północnych prądów.


Zmianynaziemi.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama