Głośnik z przezroczystego żelu. Zadziwiający wynalazek naukowców z Harvardu

Elastyczna elektronika to kierunek, w którym zmierza wielu producentów. Gwiazdami różnych targów i pokazów są giętkie ekrany, a plotki głoszą, że wyposażone w nie telefony niebawem zostaną pokazane przez dalekowschodnich producentów. Ekrany, które można wygiąć to jednak nie wszystko – zespół z Harvardu stworzył niezwykły głośnik, który jest nie tylko giętki, ale i przezroczysty.

Sprzęt, skonstruowany przez zespół z Harvard School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) na pierwszy rzut oka nie przypomina głośnika - to rodzaj przezroczystego, elastycznego dysku. Co istotne, nie widać w nim żadnych przewodów.

Mimo tego głośnik działa i całkiem nieźle gra - może generować dźwięki w zakresie 20 Hz - 20 kHz, co z grubsza odpowiada zakresowi słyszanemu przez człowieka (za granice słyszalności przyjmuje się 16 Hz - 20 kHz). Jakim cudem ten sprzęt działa?

W gruncie rzeczy to bardzo prosta konstrukcja - pomiędzy dwoma warstwami przewodzącego hydrożelu o grubości 100 mikrometrów umieszczono warstewkę nieprzewodzącego polimeru. Po podłączeniu całości do prądu impulsy elektryczne przemieszczają się po powierzchni "głośnika", wprawiając wewnętrzny polimer w drgania, słyszane przez nas jako dźwięki.

Reklama

Po co komukolwiek przezroczysty głośnik? Jak wyjaśniają konstruktorzy, sam głośnik jest tu w gruncie rzeczy efektem ubocznym prac badawczych, w których zastosowano w praktyce zjawisko przewodnictwa jonowego. Jak stwierdził Jeong-Yun Sun z zespołu badawczego:

"Sednem prowadzonych badań jest bowiem skonstruowanie czegoś, co jeszcze niedawno wydawało się niewykonalne - chodzi bowiem o skonstruowanie miękkiej maszyny, co w przyszłości może okazać się niezwykle istotne np. w przypadku wytwarzania sztucznych organów".

W praktyce przezroczysty, giętki głośnik jest zatem demonstratorem technologii, która prowadzi nas w stronę ścisłego związku robotyki, inżynierii biomedycznej i optyki, czyli m.in. produkowania coraz doskonalszych, sztucznych organów i części zamiennych dla naszych ciał.

Łukasz Michalik

gadżetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: głośnik | wynalazek | żel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy