Grafenowe czujniki coraz bliżej

​Inżynierowie na każdym kroku pokazują, że grafen jest o wiele lepszym materiałem niż krzem. Tym razem udało się stworzyć urządzenie wykrywające zmiany w magnetorezystancji (MR) 200 razy czulsze od obecnie stosowanych.

Magnetorezystancja, czyli zmiany w oporności elektrycznej w obecności pola magnetycznego, to zjawisko wykorzystywane przez wiele domowych czujników. Urządzenia te są zwykle wykonane  z krzemu. Teraz uczeni z Narodowego Uniwersytetu Singapuru stworzyli czujnik MR z grafenu i azotku boru. Oferuje on znacznie większe możliwości niż krzemowe odpowiedniki.

Innowacyjny czujnik MR jest wyjątkowo czuły na obecność pola magnetycznego, także o niskim natężeniu. Równie istotne jest, że jego właściwości nie zmieniają się przy wahaniach temperatury, co jest dużym problemem czujników krzemowych, które przestają pracować powyżej 127oC.

Grafenowy czujnik zachowuje się dokładnie odwrotnie - im wyższa temperatura, tym większa czułość. Dzięki temu, do seryjnie produkowanych czujników nie będzie trzeba montować kosztownych układów korygujących, co zmniejszy ich cenę. Póki co, nie wiadomo jednak kiedy innowacyjne czujniki MR mogą pojawić się na rynku.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grafen | pole magnetyczne | krzem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy