Czujnik, który przebada wodę w czasie rzeczywistym

Obecnie, jeżeli chce się przebadać czy woda jest wolna od bakterii, pobiera się jej próbkę, a następnie przez kilka dni hoduje w laboratorium. W międzyczasie nie można stwierdzić czy woda jest zdatna do spożycia, czy nie. Duńscy studenci stworzyli czujnik, który jest w stanie od razu wykryć bakterie w wodzie.

System opracowany przez firmę SBT Aqua wykorzystuje technikę znaną jako impedancja cytometrii przepływowej. Wiąże się ona z przepływem próbki cieczy w sposób ciągły przez specjalny kanał wypełniony szeregiem elektrod, do których jest dostarczane różne napięcie elektryczne. Bakterie i inne cząstki stałe przepływające przez kanał powodują zmiany w impedancji, które są wykrywane przez czujnik.

Zmiany impedancji wywołane przez bakterie różnią się od tych spowodowanych przez inne cząstki, dzięki czemu można je poszeregować i uzyskać dokładny odczyt w próbce. System SBT Aqua jest w stanie jednocześnie wykryć wszystkie rodzaje bakterii obecne w wodzie.

Co ciekawe, innowacyjny system może być zintegrowany z różnymi urządzeniami przenośnymi, co może być kluczowe w terenie. Studenci z Uniwersytetu Technicznego w Danii i SBT Aqua mają nadzieję, że produkt będzie gotowy do wprowadzenia na rynek w przyszłym roku.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: woda | czysta woda | bakterie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy