Jak powstają gwiazdy 300 razy większe od Słońca

Największa z odkrytych gwiazd ma masę 300 razy większą od masy naszego Słońca. W jaki sposób doszło do narodzin takiego giganta?

Jeszcze do niedawna wykluczano istnienie gwiazd 150 razy większych od Słońca. Wszystko zmieniło się w 2010 roku, kiedy w Obłoku Magellana zauważono aż cztery monstrualne gwiazdy, w tym największą - R136a1. Ten kolosalny obiekt jest również najjaśniejszy ze znanym nam słońc - pod tym względem przewyższa nasze 8 mln razy. Co ciekawe, pozbył się on już części swojej masy. Oznacza to, że kilka milionów lat temu był o jedną trzecią większy.

Skoro przez dziesięciolecia wątpiono w możliwość uformowania się tak ogromnej struktury, to w jaki sposób do tego doszło? I dlaczego zaleziono ich tak niewiele? Astronomowie zaczęli sugerować, że supermasywne gwiazdy powstają w wyniku łączenia się mniejszych gwiazd. W 2012 roku naukowcy z Uniwersytetu w Bonn stwierdzili, że obiekty z Obłoku Magellana powstały w ciasnych systemach podwójnych. Ale systemy podwójne nie są we wszechświecie rzadkością, a R136a1 to prawdziwy ewenement. Ta sama grupa sugeruje, że konieczne są tutaj odpowiednie warunki - gęste gromady gwiazd, bo to właśnie w nich może dojść do połączenia się układów podwójnych.

Astronomowie podejrzewają, że te olbrzymy żyją dość krótko, co tłumaczy ich wyjątkowo rzadkie występowanie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas