Jak powstają gwiazdy 300 razy większe od Słońca

Największa z odkrytych gwiazd ma masę 300 razy większą od masy naszego Słońca. W jaki sposób doszło do narodzin takiego giganta?

Jeszcze do niedawna wykluczano istnienie gwiazd 150 razy większych od Słońca. Wszystko zmieniło się w 2010 roku, kiedy w Obłoku Magellana zauważono aż cztery monstrualne gwiazdy, w tym największą - R136a1. Ten kolosalny obiekt jest również najjaśniejszy ze znanym nam słońc - pod tym względem przewyższa nasze 8 mln razy. Co ciekawe, pozbył się on już części swojej masy. Oznacza to, że kilka milionów lat temu był o jedną trzecią większy.

Skoro przez dziesięciolecia wątpiono w możliwość uformowania się tak ogromnej struktury, to w jaki sposób do tego doszło? I dlaczego zaleziono ich tak niewiele? Astronomowie zaczęli sugerować, że supermasywne gwiazdy powstają w wyniku łączenia się mniejszych gwiazd. W 2012 roku naukowcy z Uniwersytetu w Bonn stwierdzili, że obiekty z Obłoku Magellana powstały w ciasnych systemach podwójnych. Ale systemy podwójne nie są we wszechświecie rzadkością, a R136a1 to prawdziwy ewenement. Ta sama grupa sugeruje, że konieczne są tutaj odpowiednie warunki - gęste gromady gwiazd, bo to właśnie w nich może dojść do połączenia się układów podwójnych.

Reklama

Astronomowie podejrzewają, że te olbrzymy żyją dość krótko, co tłumaczy ich wyjątkowo rzadkie występowanie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gwiazdy | Wszechświat | Słońce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy