Naukowcy odkryli materiał jeszcze doskonalszy od grafenu

Naukowcy odkryli nowy materiał - arsenek kadmu, który zachowuje się podobnie jak grafen, ale zamiast dwuwymiarowej pojedynczej warstwy atomów, cechuje się trójwymiarową strukturą. To z kolei oznacza, że łatwiej będzie można go wykorzystać do budowy tranzystorów i przezroczystych elektrod.

Już w momencie odkrycia grafenu w 2004 r. został on uznany za materiał doskonały - wytrzymały, elastyczny i wysoce przewodzący. Dzięki strukturze plastra miodu wydawało się, że będzie to materiał idealny dla elektroniki. Niestety, z czasem okazało się, że grafen ma swoje ograniczenia i ze względu na dwuwymiarową strukturę nie może być produkowany na masową skalę. Do dziś nie trafił do zastosowań komercyjnych.

Na szczęście, wraz z pracami nad grafenem, naukowcy z całego świata odkryli już kilka substancji, które stanowią dobrą alternatywę dla tego materiału. Arsenek kadmu może być materiałem nawet doskonalszym od grafenu. Ma podobne właściwości i trójwymiarową strukturę, a przy okazji jest znacznie prostszy do produkcji, nawet na skalę masową.

- Rodzina materiałów, z której pochodzi arsenek kadmu to dobry kandydat do produkcji urządzeń codziennego użytku. Współpracujemy z naukowcami-teoretykami, aby dowiedzieć się, czy istnieją jeszcze lepsze materiały. Otwieramy drzwi, za którymi może znajdować się jeszcze więcej innych drzwi do otwarcia - powiedział Yulin Chen, kierujący jednym z zespołów badawczych, które prowadzą badań nad arsenkiem kadmu.

Arsenek kadmu jest obecnie stosowany do produkcji detektorów i czujników, ale jego wykorzystanie niebawem się rozszerzy. Dzięki trójwymiarowej strukturze będzie idealny dla elektroniki użytkowej.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grafen | materiały | elektronika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy