Naukowcy przewidują nadejście El Nino
Naukowcy ostrzegają, że istnieje duża szansa na powstanie zjawiska El Nino w najbliższych miesiącach, co może ocieplić klimat i doprowadzić do problemów na całym świecie.
Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) istnieje prawdopodobieństwo na poziomie 75-80 proc., że El Nino rozwinie się do lutego 2019 r. Chociaż prawdopodobnie nie będzie to zjawisko tak silne jak to z 2016 r., które wywołało rekordowe temperatury, nadal będzie miało duży wpływ na pogodę i wzorce klimatyczne.
Zgodnie z przewidywaniami, spowoduje to wzrost temperatury powierzchni morza o ok. 0,8-1,2oC powyżej średniej. Istnieje mała szansa na silne wydarzenie, w którym temperatura wzrośnie o co najmniej 1,5oC ponad średnią.
- Przewiduje się, że prognoza El Nino nie będzie tak silna jak wydarzenie w latach 2015-2016, które było związane z suszami, powodziami i bieleniem koralowców w różnych częściach świata. Mimo to nadal może to znacząco wpływać na opady deszczu i temperatury w wielu regionach, co ma poważne konsekwencje dla sektorów rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego, a także dla zarządzania zasobami wodnymi - powiedział Maxx Dilley, dyrektor oddziału prognoz i adaptacji klimatu WMO.
Postępy w rozumieniu i modelowaniu El Nino/Oscylacji Południowej (ENSO) poprawiły zdolność przewidywania, kiedy zjawisko to wystąpi. Istnieje ok. 60 proc. szansy, że potrwa ono do kwietnia 2019 r.
El Nino to zjawisko pogodowe i oceaniczne, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Powstaje, gdy wiejące ze wschodu pasaty słabną i następuje zahamowanie upwellingu.