Naukowcy stworzyli mikroczip, który zamienia światło w dźwięk

Na Uniwersytecie w Sydney skonstruowano specjalny mikroczip, który może odegrać ogromną rolę w pracach nad komputerami świetlnymi. Pozwala on zamieniać fale świetlne, które przenoszą informację cyfrową, w fale dźwiękowe. Naukowcy po raz pierwszy dokonali takiego osiągnięcia.

Wewnątrz opracowanego czipu następuje przemiana fal świetlnych w fale dźwiękowe
Wewnątrz opracowanego czipu następuje przemiana fal świetlnych w fale dźwiękowe© Glowimages

Przyszłe komputery świetlne, jak mówi sama nazwa, będą przesyłać dane z pomocą światła zamiast elektronów. Pozwoli to znacznie przyspieszyć przesył danych cyfrowych, zaś elektronika oparta o światło będzie pobierać mniej energii i generować mniejsze ilości ciepła. Niektóre korporacje, takie jak Intel czy IBM, konstruują obecnie hybrydowe superkomputery - pół świetlne i pół elektroniczne.

Niestety wciąż jesteśmy daleko od pierwszego komputera posługującego się wyłącznie światłem, lecz wynalazki takie jak ten, który został właśnie opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney, przybliżają nas do nowej technologii. Mowa jest o mikroczipie, który "spowalnia" światło zamieniając je w dźwięk - jest to konieczne, ponieważ dzisiejsze komputery nie nadążają z przetwarzaniem światła.

Wewnątrz opracowanego czipu następuje przemiana fal świetlnych w fale dźwiękowe, dzięki czemu informacja przechodzi przez niego o 10 nanosekund dłużej. Takie akustyczne opóźnienie jest wystarczające, aby komputer mógł odczytać dane. Co więcej, w przeciwieństwie do poprzednich tego typu rozwiązań, mikroczip może przetwarzać dane zapisane na różnych długościach fal świetlnych jednocześnie.

Wynalazki tego typu mają istotne znaczenie dla przyszłej elektroniki, która będzie posługiwać się światłem zamiast elektronami. Jednak pierwsze komputery świetlne nie powstaną szybko, zaś urządzeń przeznaczonych do użytku domowego nie powinniśmy spodziewać się w najbliższych latach.

Tylkonauka.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas