Niepokojąca powódź błyskawiczna w Arizonie

​Urzędnicy z Arizony podzielili się filmem przedstawiającym ciemną, parującą rzekę, która wygląda jak szlam płynący po szlaku w hrabstwie Pima. To niezwykłe zdarzenie sprawiło, że rok 2020 jest jeszcze dziwniejszy niż był wcześniej.

Film nakręcony 15 lipca prezentuje dziwny spływ w Cañada del Oro Wash, kanale odwadniającym po małej burzy. Ta niepokojąca, szybko poruszająca się ciemna masa to powódź błyskawiczna składająca się z błota i szczątków po pożarach z tego regionu. Materiał ma być ostrzeżeniem pokazującym, jak szybko mogą pojawiać i poruszać się powodzie błyskawiczne.

Dzikie pożary faktycznie zwiększają ryzyko powodzi błyskawicznych, ponieważ ziemia staje się zwęglona, sucha i niezdolna do wchłaniania wody. Oznacza to, że nawet lekki deszcz może wywołać niszczycielskie powodzie i spływ błota, które nie tylko szybko się rozprzestrzeniają, ale i zabierają po drodze muł, skały, a nawet drzewa. 

Reklama

Takie spływy mogą powodować potencjalne szkody i zniszczenia wszędzie tam, gdzie płynie woda. 

Powódź błyskawiczna uchwycona na materiale wideo pochodzi prawdopodobnie od Bighorn Fire, aktywnego pożaru w górach Santa Catalina na północ od Tucson w Arizonie. Uważa się, że pożar zainicjowało uderzenie pioruna, a do tej pory spłonęło już 119 541 akrów terenu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pożar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy