Reklama

Niezwykła "chmura w chmurze" na niebie

Mieszkańcy Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich mieli okazję zobaczyć niesamowite zjawisko atmosferyczne - cavum, chmurę potocznie zwaną dziurkaczem.

Cavum, czyli "chmura w chmurze" zwana także dziurkaczem, to nietypowy rodzaj chmury z dziurą w środku o owalnym lub kolistym kształcie. Aby doszło do tego zjawiska, obłoki muszą być silnie wychłodzone, a temperatura w nich spaść poniżej -30 stopni Celsjusza. Jednocześnie nie może dojść do zamarzania kropelek wody w chmurze. Proces ten nazywa się przechłodzeniem cieczy.

Jak powstają dziurkacze? Dzieje się tak, gdy w atmosferze nie ma gwałtownych ruchów powietrza i jest ono czyste, a więc pozbawione drobin oraz kurzu, na którym mogłyby osiąść krople. Taki stan może zostać przerwany przez najmniejsze zmiany, np. samolot pozostawiający za sobą spaliny. Wtedy wchodzą one w kontakt z przechłodzonymi kroplami wody, które zamarzają i tworzą kryształki lodu.

Te pod wpływem ciężaru zaczynają opadać, ale nie docierają do powierzchni ziemi, ponieważ przy wysokiej temperaturze wyparowują. Tworzą one charakterystyczne koliste lub eliptyczne dziury najczęściej w chmurach Altocumulus lub Cirrocumulus, a wewnątrz tych dziur rodzi się chmura Cirrus.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: chmury | zjawisko atmosferyczne

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy