Powstanie niezwykły "katalog życia"
Naukowcy chcą zsekwencjonować genom każdego znanego zwierzęcia, rośliny, grzyba i pierwotniaka. Earth BioGenome Project (EBP) jest jednym z najambitniejszych w historii nauki.
Kluczowym celem jest wykorzystanie informacji o genomie w działaniach na rzecz ochrony zagrożonych gatunków. Wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób gatunki przystosowują się do zmian środowiska mogą być ukryte w ich kodach DNA.
Wellcome Sanger Institute, który odegrał znaczącą rolę w projekcie sekwencjonowania ludzkiego genomu, zobowiązał się do zsekwencjonowania genomów wszystkich 66 000 gatunków w Wielkiej Brytanii.
Celem jest stworzenie całkowicie nowego katalogu życia na Ziemi poprzez odczytanie kodu genetycznego każdego organizmu należącego do rozległej grupy eukariotów, czyli organizmów wielokomórkowych.
- Tylko 3300 z 1,5 mln znanych gatunków ma zsekwencjonowane genomy. Luki w naszej wiedzy są znacznie większe niż informacje, które posiadamy - powiedział prof. Harris Lewin z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.
Koszt stworzenia "katalogu życia" to ok. 4,7 mld dol., pochodzących od organizacji prywatnych i rządowych z całego świata. Chociaż wydaje się to sporo, koszty EBP będą niższe od ceny pierwszego zsekwencjonowania ludzkiego genomu. W 2003 r. pochłonęło ono 5 mld dol.