Rekord dokładności pobity - zmierzono najmniejszą siłę

Fizycy z Lawrence Berkeley National Laboratory i University of California Berkeley zmierzyli najmniejszą znaną siłę - wynosi ona 42 joktoniutony.

Joktoniuton to jedna kwadrylionowa (10-24) niutona. Tak dokładny rząd wielkości jest przydatny, szczególnie dla naukowców zajmujących się badaniem fal grawitacyjnych. Nie bez powodu uczeni z całego świata starają się udoskonalić metody pomiarowe.

- Przyłożyliśmy zewnętrzną siłę do centrum masy ultrazimnej chmury atomów i laserami zmierzyliśmy jej ruch. Czułość naszego pomiaru jest zgodna z teoretycznymi założeniami i wynosi tylko 4 razy mniej od limitu kwantowego, który wyznacza granicę najbardziej dokładnego pomiaru - powiedział Dan Stamper-Kurn, jeden z autorów odkrycia.

Superdokładne pomiary są możliwe dzięki wykorzystaniu mechanicznych oscylatorów, przekładających zewnętrzną siłę, której oddziaływaniu poddano obiekt, na jego ruch. Pomiary tak dokładne, że zbliżające się do limitu kwantowego, zgodnie z zasadą nieoznaczoności Heisenberga, będą zakłócane ruchem oscylatora. Fizycy od lat chcą zbliżyć się do limitu kwantowego. Do tej pory jednak najlepsze pomiary odstawały od niego o 6-8 rzędów wielkości.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fizyka | siła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy