Rośliny mogą się komunikować przy pomocy RNA
Naukowcy odkryli nową formę komunikacji w świecie przyrody. Okazuje się, że rośliny mogą porozumiewać się za pomocą RNA, wymieniając tym samym istotne dla siebie informacje genetyczne.
Kwasy rybonukleinowe - RNA - obecne są w jądrach komórkowych i cytoplazmie, gdzie pełnią różne funkcje. W eksperymentach na rzodkiewce, pomidorze i kaniance zespół uczonych z Virginia Tech odkrył, że RNA może także służyć do komunikacji.
Kanianka to pasożyt, który potrafi zniszczyć całe uprawy. Podczas gdy owija się ona wokół rosnących roślin, wprowadza do nich ssawki, które pomagają pobierać im substancje odżywcze. W tym momencie może dojść do przekazania ofierze informacji za pomocą mRNA. To niezwykłe zjawisko, choć najprawdopodobniej jest szeroko rozpowszechnione w świecie roślin.
mRNA przenosi informacje genetyczne w obrębie komórki dając jej wskazówki o prawidłowym działaniu. W momencie połączenia pasożyta i żywiciela, kanianka przejmuje kontrolę nad ofiarą, bo przekazuje jej tysiące swoich cząsteczek mRNA.
Takie obserwacje są zaskoczeniem dla naukowców. Teraz chcą pójść krok dalej i określić, jakie informacje konkretnie sobie one przekazują. W przyszłości może to doprowadzić do całkowitego unieszkodliwienia roślin pasożytniczych.