W Suwałkach będą produkowane holenderskie satelity

W Suwałkach powstanie firma SSBV Polska, oddział holenderskiego przedsiębiorstwa, które ma koncentrować się na nanosatelitach.

Takie urządzenia będą produkowane w Suwałkach
Takie urządzenia będą produkowane w Suwałkachmateriały prasowe

Podczas trwającej w Utah konferencji Small Satellite zorganizowanej przez AIAA i Utah State University, holenderska grupa SSBV Aerospace & Technology Group ogłosiła utworzenie w Polsce nowej firmy-córki. Począwszy od przyszłego miesiąca rozpocznie ona działalność w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach.

Firma nazwana SSBV Polska ma koncentrować się na nanosatelitach, obserwacji ziemi, komunikacji satelitarnej i testowaniu. Korzystając z dostępności produktów, środków oraz doświadczenia zdobytego przez Grupę, SSBV Polska zajmie się rozwijaniem platformy nanosatelitarnej nowej generacji, PanelSATNANO:

- Opracowana w oparciu o doświadczenie SSBV w dziedzinie małych satelitów, platforma PanelSATNANO stanie się elementem umożliwiającym stosowanie satelitów standardu cubesat w misjach mających na celu demonstracje nowych technologii na orbicie okołoziemskiej, jak również w misjach operacyjnych. Platforma ta powinna być postrzegana jako  CubeSat nowej generacji, charakteryzujący się wysoką wydajnością i odpornością na usterki, zaawansowanym systemem zarządzania danymi i systemem ADCS, jak również elastycznością  konieczną dla przeprowadzania w kosmosie różnego typu eksperymentów - powiedział Pieter van Duijn, dyrektor SSBV Aerospace & Technology Group.

Spodziewane jest,  że SSBV Polska stanie się także operatorem nowoczesnej stacji naziemnej w Suwałkach. Stacja będzie oferować usługi uplink i downlink w zakresach pasm VHF, UHF, S, X i Ka. Planowane są, między innymi, usługi w obrębie TTC i szybkiego poboru danych z satelitów w niskiej orbicie okołoziemskiej. SSBV Polska będzie współpracować z innymi firmami grupy SSBV Aerospace & Technology Group oraz partnerami międzynarodowymi, a także budować ścisłe relacje z firmami i instytutami badawczymi w Polsce.

- Od kilku lat badaliśmy możliwość ekspansji Grupy w kierunku Europy Wschodniej. Mamy poczucie, iż Polska jest jest silnym krajem, który udowodnił swoją motywację i zdeterminowanie w rozwijaniu kompetencji w zakresie działalności kosmicznej. Cieszymy się, iż możemy stać się częścią polskiego sektora kosmicznego - dodał Pieter van Duijn.

Źródło informacji (SSBV)

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas