Wirus HIV pomoże w walce z rakiem

Badaczom z Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych udało się poprawić skuteczność leków onkologicznych. A kluczową rolę odegrał w tym wirus HIV.

Naukowcy nie poddają się w walce z rakiem
Naukowcy nie poddają się w walce z rakiem123RF/PICSEL

Wirusy są niezwykle wymagającym przeciwnikiem. Wszystko za sprawą modyfikacji jakich dokonują w swoim genomie. Dzięki nim stają się odporne na coraz to nowsze środki farmakologiczne. Najlepszym tego przykładem są coroczne szczepienia przeciwko grypie, które i tak nie dają stuprocentowej pewności na uniknięcie zachorowania. Podobnie jest z wirusem HIV. Z kolejnymi cyklami replikacyjnymi nabiera nowych cech, które uodparniają go na leki. Naukowcy postanowili wykorzystać tę zdolność, przekształcając agresora w fabrykę cząsteczek, które pomogą w walce ze zmutowanymi komórkami rakowymi.

Kluczem do sukcesu jest opracowanie związku podnoszącego skuteczność leków onkologicznych. Idealnym kandydatem jest tutaj kinaza deoksycytydynowa (dCK), która nie dość, że występuje we wszystkich typach komórek, to jeszcze aktywuje leki. Zespół francuskich uczonych postanowił zmodyfikować to białko przy pomocy wirusa HIV. W tym celu wstawili do genomu wirusa białko kodujące dCK. Ten w trakcie kolejnych replikacji, a więc także modyfikacji własnego genomu, zmodyfikował również interesujący naukowców produkt - kinazę deoksycytydynową. Tak udało się otrzymać 80 zmutowanych cząsteczek białka. Wśród nich znajdują się silniejsze formy, które poprawią skuteczność działania leków onkologicznych w ludzkich komórkach.

Odkrycie jest niezwykle ważne z kilku względów. Po pierwsze umożliwia skuteczne eliminowanie zmutowanych komórek nowotworowych, co już potwierdzono w hodowlach laboratoryjnych. Po drugie udowadnia, że poprawa skuteczności działania leków przeciwnowotworowych jest możliwa poprzez wzmocnienie systemów obronnych organizmu. Nie mniej ważny pozostaje fakt wykorzystania do walki jednego z największych znanych nam zagrożeń - wirusa HIV. Okazuje się, że jego niezwykłe właściwości mogą nam pomagać.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas