Chińczycy stworzyli pierwszy samochód z AI, który driftuje

Geely Auto to chiński producent samochodów, który pochwalił się ciekawym projektem. Inżynierowie firmy opracowali pierwszy pojazd wyposażony w rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, który driftuje. W tym celu nie jest potrzebny człowiek, bo za manewry odpowiada AI. Prezentacja możliwości samochodu odbyła się na skutej lodem powierzchni.

Sztuczna inteligencja ma coraz większe zastosowanie w motoryzacji i różni producenci szukają dla niej kolejnych zastosowań. Bardzo ciekawy projekt udało się stworzyć chińskiej firmie Geely Auto. Jej samochód z AI jest w stanie driftować bez kierowcy!

Samochód Geely Auto z AI driftuje na lodzie

Inżynierowie z Geely Auto opracowali system autonomicznej jazdy, który jest nie tylko w stanie sam prowadzić pojazd, ale również wykonywać trudniejsze i bardziej agresywne manewry. Sam producent stwierdził, że są one "porównywalne z jazdą z udziałem profesjonalnego kierowcy wyścigowego".

Reklama

Geely Auto pochwaliło się własnym rozwiązaniem w trakcie specjalnego pokazu. W tym celu auto wyposażone w nowy system autonomicznej jazdy zostało umieszczone na śliskiej i oblodzonej powierzchni. Następnie zaprezentowano w akcji możliwości AI podczas wykonywania driftów.

System został zaprojektowany w taki sposób, że AI jest w stanie podejmować decyzje w ciągu milisekund. Pozwala to na bardzo precyzyjne kontrolowanie manewrów podczas driftowania, gdzie liczy się każdy ułamek sekundy. Wszystko to bez udziału człowieka w postaci kierowcy. Obejrzyjcie to koniecznie na poniższym filmie.

Sztuczna inteligencja w myśl bezpieczniejszej jazdy

Zastosowane tutaj modele oparte na sztucznej inteligencji nie mają na celu umożliwić samochodom tylko wykonywanie driftów. Geely Auto twierdzi, że ukrywa się za tym coś więcej. Jest to system mający zapewnić bardzo bezpieczną jazdę autonomiczną.

Skoro auto jest w stanie samo wykonywać tak trudne manewry i robi to dobrze, to tym bardziej sprawdzi się w trakcie jazdy na drodze, gdzie samochodów może napotkać różne warunki i AI będzie musiało szybko się do nich dostosować.

Geely Auto to główna marka samochodów koncernu o nazwie Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd. Chiński producent ma udziały w innych firmach związanych z motoryzacją. Na liście są m.in. ZEEKR, Volvo, Lotus oraz Polestar. Geely rozwija modele oparta na AI od jakiegoś czasu. Jego Xingrui ma umożliwiać nawet prowadzenie rozmów głosowych z pasażerami.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody | motoryzacja | Auta | jazda autonomiczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy