Drewno twardsze niż stal. Tak wygląda nóż przyszłości?

Nowa technika obróbki drewna może na zawsze zmienić zmienić nasz sposób jedzenia. Badacze z University of Maryland zaprezentowali światu pomysł na stworzenie drewnianego noża, których ich zdaniem jest 23 razy twardszy i trzy razy ostrzejszy od sztućców ze stali. Nie dość, że tnie jedzenie z ogromną łatwością, to jeszcze jest przyjazny środowisku.

Zdaniem niektórych setki lat temu Polacy uczyli Francuzów jeść widelcem i nożem. Dzisiaj Amerykanie uczą świat, jak używać noży, ale z materiału, który, jeśli chodzi o sztućce, kojarzy się raczej z mało wydajnymi jednorazówkami, widywanymi w hipsterskich knajpach i na osiedlowych piknikach.

Porządne, ostre noże to obecnie te robione z nierdzewnej stali albo ceramiki. Oba te materiały są stworzone przez człowieka, a do ich obróbki potrzebne są bardzo wysokie temperatury. 

To może zmienić się w najbliższym czasie za sprawą projektu naukowców z Maryland, którzy przedstawili pomysł na innowacyjną metodę produkcji drewnianych ostrzy.

Reklama

"Nasz nóż przecina średnio wysmażonego steka z niebywałą łatwością" - pisze w raporcie opublikowanych na łamach czasopisma "Matter" współautor projektu prof. Teng Li. "Po użyciu drewniany nóż może zostać umyty i wykorzystany ponownie, zupełnie jak tradycyjne sztućce, dzięki czemu będzie mógł zastąpić te wykonane ze stali, ceramiki czy plastiku".

"Patrząc na wszystkie twarde materiały, jakich używamy na co dzień, widzimy główne te wytworzone przez człowieka" - kontynuuje Li. "Ludzkość nie korzysta z naturalnych surowców, bo nie są one tak wytrzymałe, podczas gdy celuloza, główny składnik drewna, może po odpowiedniej obróbce przewyższyć pod tym kątem produkty ceramiczne, stalowe czy polimerowe. Jak dotąd w ogóle nie zdawaliśmy sobie sprawy z jej potencjału".

Sęk w tym, że celuloza, o której mówi prof. Li, stanowi zaledwie 40 do 50 proc. drewna, przez co materiał ten w swojej naturalnej postaci jest o wiele mniej wytrzymały od tych wykonanych przez człowieka. Rozwiązaniem może być usunięcie słabszych komponentów, bez uszkadzania struktury materiału. 

"Proces ten przebiega w dwóch etapach" - wyjaśnia badacz. “W pierwszej fazie dokonujemy delignifikacji (usunięcia ligniny - przyp. red.). Drewno, jak wiemy, jest sztywne, ale po tym zabiegu staje się miękkie i elastyczne. Drugim krokiem jest sprasowanie materiału na gorąco, dzięki czemu usuwamy z niego wodę".

Na końcu drewno pokrywa się olejem mineralnym, który chroni nóż od wilgoci podczas krojenia i mycia.

Autorzy projektu dodają, że oprócz sztućców, ich technika pozwoli także na produkcję... gwoździ z drewna. Zdaniem badaczy będą one tak twarde jak te tradycyjne, ale ich zaletą będzie odporność na rdzę. 

Zespół przeprowadził nawet demonstrację wbicia drewnianego gwoździa, który o dziwo wszedł w deskę bez żadnego problemu. Naukowcy nie wyjaśnili jednak, w jaki sposób produkt miałby być chroniony przed kornikami...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drewno | nóż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy