Gigant wkracza do Polski. Największa taka inwestycja w historii kraju

Portal gov.pl poinformował o zainicjowaniu największej technologicznej inwestycji w historii Polski. Na terenie województwa dolnośląskiego powstanie Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników firmy Intel. Inwestycja opiewać ma na kwotę prawie 20 miliardów złotych i jest to rekord jeżeli chodzi o technologie zagraniczne w naszym kraju.

Intel zainwestuje w Polsce niemal 20 miliardów złotych.
Intel zainwestuje w Polsce niemal 20 miliardów złotych.123RF/PICSEL

Najnowsza inwestycja w Polsce

O wadze i znaczeniu łańcucha dostaw i produkcji półprzewodników nie trzeba nikogo przekonywać. Ostatnie lata, szczególnie realia pandemii COVID-19 pokazały, jak wiele trudności mogą mieć światowe rynki w sytuacji przerwania dostaw i połączeń logistycznych. Kluczowym okazuje się w takiej sytuacji odpowiednie przygotowanie na nieprzewidziane ewentualności.

Takim działaniem jest podejmowanie nowych inwestycji w miejscach mniej podatnych na szczególne okoliczności. Z tej okazji Ministerstwo Cyfryzacji wraz z premierem Mateuszem Morawieckim ogłosiło dziś plany powstania Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników. Inwestycja warta 4,6 miliarda dolarów zostanie przygotowana przez firmę Intel.

Ostatnie lata pokazały, że łańcuchy dostaw półprzewodników mogą nagle zostać przerwane. Inwestycje takie jak ta, która powstanie pod Wrocławiem wzmacniają całą Europę na wypadek kryzysu. Ta fabryka to 2 tys. miejsc pracy, ale też szansa dla rozwoju lokalnych firm i uczelni, które staną się częścią światowego ekosystemu produkcji układów scalonych.
Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji

Gdzie powstanie inwestycja Intela?

Rzeczony zakład zostanie wybudowany w miejscowości Miękinia na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej. Sama realizacja projektu zaoferuje 2 tysiące miejsc pracy. Mowa tylko o pracownikach wysoce wykwalifikowanych - poza tym zatrudnienie i kontrakty znajdą dostawcy i nie tylko.

To największa inwestycja w historii Polski. Fabryka wniesie znaczący wkład w zapewnienie niezawodnego zaopatrzenia europejskiego przemysłu w półprzewodniki, ale też wesprze rozwój nowoczesnej technologii w Polsce. Produkcja układów scalonych jest bardzo wymagająca i wykorzystuje procesy technologiczne dostępne dla nielicznych.
Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji

Sama lokalizacja jest nieprzypadkowa. Położenie w Legnickiej Strefie Ekonomicznej gwarantuje bliskość ośrodków akademickich we Wrocławiu, jak i transfer osób z innych części kraju, a nawet Europy. Zdaniem rządzących, inwestycja ma szanse nie tylko wesprzeć bezpieczeństwo łańcucha dostaw, ale stanowić ogromne wsparcie dla technologicznego rozwoju Polski i wyraźne zaznaczenie naszego kraju na mapie współczesnych rozwiązań oferowanych przez gigantów rynków IT.

Współpraca z Niemcami i Irlandią

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników firmy Intel będzie ściśle współpracował z podobnymi ośrodkami umiejscowionymi w Irlandii oraz w Niemczech. Stamtąd do Miękini trafiać będą wyprodukowane wafle krzemowe, gdzie podda się je procesom cięcia i testowania pojedynczych chipów. Następnie następować będzie integracja w ramach finalnych produktów.

Całość wpisuje się w strategię Unii Europejskiej. Wspólnota chce do 2030 roku odpowiadać za 20% światowej produkcji półprzewodników. Jedna inwestycja to z reguły dopiero początek. Można oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości odpowiednie środowisko akademickie, technologiczne i biznesowe sprawią, że do Polski dotrą kolejni giganci chcący zainwestować tu swoje pieniądze.

Zobacz obłoki srebrzyste!INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas