Konta brytyjskiej armii na Twitterze i YouTube zostały zhakowane

Media społecznościowe brytyjskiej armii zostały zhakowane. Incydent miał miejsce zaledwie kilka dni temu.

Brytyjska armia musiała zmierzyć się z cyfrowym problemem
Brytyjska armia musiała zmierzyć się z cyfrowym problememMarco Di LauroGetty Images

Informacja jest jedną z najważniejszych walut na świecie. Nie powinno dochodzić do sytuacji, w których jej bezpieczeństwo jest zagrożone, a jednak coraz częściej obserwujemy mniej lub bardziej zaawansowane ataki hakerów na profile ważnych osób czy instytucji.

Tak się stało w przypadku kont na Twitterze oraz YouTubie brytyjskiej armii 3 lipca 2022. Sprawę szybko zauważono i potraktowano bardzo poważnie.

Zmiany na Twitterze

Hakerzy zmienili nazwę profilu, opis i zdjęcie w tle. W zamieszczonym opisie polecano korzystanie z kryptowalut. Ponadto podmieniono przypiętego tweeta, na takiego, który przenosił na fałszywą stronę internetową poświęconą kopalni NFT. Udostępniano też różne rozdania oraz posty związane właśnie z NFT.

Działania na YouTubie

Inna platforma wymusiła oczywiście odmienne działania. Na YouTubie usunięto wszystkie poprzednio opublikowane filmiki armii. Zmieniono także nazwę i logo profilu - w ich miejsce dodano treści reprezentujące legalną firmę inwestycyjną Ark Invest. Na profilu pojawił się zapis dawnych transmisji z udziałem Elona Muska i byłego CEO Twittera, Jacka Dorseya. Na filmach umieszczono nakładki, które w łatwy i szybki sposób przekierowywały na strony z oszustwami kryptowalutowymi.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy użyto takiej metody - w maju dzięki niej hakerzy zarobili ponad milion dolarów w ciągu 24 godzin.

Jak podaje ministerstwo obrony na Twitterze, konta wróciły do poprzedniego właściciela, a śledztwo w tej sprawie jest w toku. Zaznaczono też, że bezpieczeństwo informacji jest dla armii niezwykle istotne, zatem dopóki postępowanie nie zostanie zakończone, dopóty komentowanie sytuacji uważa się za nieodpowiednie.

Derusyfikacja Ukrainy. Zaczyna się od książek i muzykiINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas