Koreańskie sztuczne słońce ustanawia nowy światowy rekord utrzymania plazmy

Wspaniałe wieści dochodzą do nas od naukowców z Korei Południowej pracujących przy tokamaku KSTAR. Udało się tam ustanowić nowy rekord utrzymania plazmy i uczynić duży krok ku komercjalizacji tych urządzeń.

Korea Południowa ustanawia nowy rekord utrzymania plazmy
Korea Południowa ustanawia nowy rekord utrzymania plazmyKSTARmateriały prasowe

Niedawno Chińczycy chwalili się uruchomieniem swojego nowego reaktora fuzji jądrowej o nazwie HL-2M (projekt EAST) i wytworzeniem plazmy, a teraz ich osiągnięcia przyćmili Koreańczycy. KSTAR jest dużo bardziej zaawansowany i wydajniejszy. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w trakcie którego udało się im wytworzyć plazmę o temperaturze ponad 100 milionów stopni Celsjusza i utrzymać ją przez 30 sekund.

Tym samym pobili oni światowy rekord (ustanowiony przez siebie) sprzed roku. Wówczas reakcja trwała 20 sekund, zatem w krótkim czasie udało się się wydłużyć ją o kolejne 10 sekund. Kilka lat temu, ten sam zespół doprowadził do utrzymania plazmy przez 55 sekund i 70 sekund, ale temperatura wynosiła 50 milionów stopni Celsjusza.

Specjaliści z Korei Południowej nie ukrywają, że ostro rywalizują z naukowcami z Chin, którzy rozwijają swój projekt reaktora fuzyjnego o nazwie HL-2M. Eksperci od energetyki sądzą, że pierwsze komercyjne sztuczne słońca mogą zostać wpięte do sieci energetycznych właśnie w Azji. Pomimo tego faktu, urządzenia o wiele wydajniejsze jako pierwsze pojawią się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Celem prac nad reaktorami fuzyjnymi jest wytworzenie plazmy o temperaturze 100 milionów stopni, czyli aż 7 razy większej od tej panującej wewnątrz Słońca, i podtrzymanie jej przez 300 sekund. Wówczas będzie można mówić o rewolucyjnym przełomie, dzięki któremu energia pozyskiwana z tej technologii zacznie być opłacalna. Naukowcy z KSTAR chcą tego dokonać do 2026 roku.

W przyszłości sprawność sztucznych słońc będzie tysiące razy większa od nawet największych działających dziś elektrowni jądrowych, przy czym produkowany przezeń prąd będzie dużo tańszy, a cały proces jego uzyskania bezpieczniejszy i, co najważniejsze, w pełni przyjazny środowisku naturalnemu.

Nad sztucznymi słońcami obecnie pracuje na świecie kilka krajów. Jeden z największych projektów realizowanych jest obecnie we Francji. Powstaje tam ITER, europejski reaktor termojądrowy, który ma być gotowy w 2025 roku. Wówczas rozpoczną się testy, które potrwają przez 10 lat. Eksperci uważają, że dodatni bilans energetyczny uda się uzyskać w ITER w pierwszej połowie lat 30. XXI wieku. Co ciekawe, w projekcie biorą udział naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas