Reklama

Microsoft patentuje innowacyjny składany wyświetlacz z cieczą w zawiasie

Chciałoby się powiedzieć, że gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta, bo w sieci pojawiły się właśnie zdjęcia z ciekawego wniosku patentowego giganta z Redmond, który też zamierza sprzedawać składane smartfony.

Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że Microsoft również podąża za rynkowymi trendami i ma w planach składane urządzenie, które będzie swoistym połączeniem smartfona i tabletu. Teraz zaś dowiadujemy się, w jaki sposób koncern ma zamiar je zrealizować, przy okazji ucząc się na błędach konkurentów, głównie Samsunga i Huawei, które ewidentnie nie były w stanie uporać się z tematem problematycznego zagięcia i zaliczyły falstart przy debiucie swoich elastycznych wyświetlaczy.

Jak wynika bowiem z wniosku patentowego złożonego przez firmę do World Intellectual Property Organization, który dostał się do sieci wraz ze stosownymi zdjęciami, Microsoft opracował unikatowy system zawiasu dla składanych wyświetlaczy. Jego koncepcja przewiduje wypełnienie zawiasu gazem albo średniolepką cieczą, która wolno przemieszczałaby się w jego wgłębieniu. W jakim celu? Zabezpieczenia przed kurzem i ochrony integralności urządzenia przez obniżenie napięcia w miejscu zagięcia - więcej szczegółów na grafikach poniżej:

Reklama

Brzmi to bardzo ciekawie, ale jak zawsze w przypadku innowacyjnych metod, dopiero po szczegółowych testach będzie można powiedzieć, czy to faktycznie działa. Nie da się jednak ukryć, że jeśli tak będzie, to Microsoftowi uda się uporać z jednym z poważniejszych problemów elastycznych paneli. Wystarczy bowiem wspomnieć, że Samsung miał ogromny problem z wytrzymałością wyświetlacza w Galaxy Fold, szczególnie po zdjęciu ochronnej folii z ekranu, co bezpośrednio przełożyło się na konieczność przesunięcia daty premiery smartfona (ten wciąż nie ujrzał światła dziennego, ale koreański gigant wznowił możliwość składania zamówień, więc pewnie nie będziemy już długo czekać). 

Niestety jak zawsze w takiej sytuacji, trzeba pamiętać, że mamy do czynienia jedynie z konceptem i nie ma żadnej gwarancji, że znajdzie on faktyczne zastosowanie. Warto jednak zaznaczyć, że Microsoft miał w czerwcu tego roku prezentować swoim pracownikom urządzenie z rodziny Surface z podwójnym elastycznym wyświetlaczem, więc wydaje się ono idealnym kandydatem to testowania nowej technologii. Co więcej, wniosek został złożony przez zespół Microsoftu zajmujący się licencjami, więc możliwe jest, że gigant będzie chciał za stosowną opłatą dzielić się swoim pomysłem z innymi producentami.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama