Panele anty-solarne, czyli nocna „alternatywa” dla energii słonecznej

Wygląda na to, że jeśli chodzi o zielone źródła energii, to już niebawem dostaniemy kolejną ciekawą alternatywę, która wykorzysta powierzchnię naszej planety jako źródła ciepła, a nocne niebo jako radiator.

Panele anty-solarne, czyli nocna „alternatywa” dla energii słonecznej
Panele anty-solarne, czyli nocna „alternatywa” dla energii słonecznejGeekweek - import

Jak łatwo się domyślić, choć nazwa może sugerować inaczej, nie wystarczy tylko nieco zmodyfikować paneli słonecznych, żeby można było ich używać również nocą. Tradycyjne panele korzystają z komórek fotowoltaicznych, żeby absorbować światło słoneczne, a nowe polegać będą na komórkach termoradiacyjnych, najpewniej amalgamatowych. A przynajmniej taki pomysł mają naukowcy z University of California w Davis, którzy pracują nad rozwiązaniem dostarczającym energii w czasie, kiedy panele solarne nie dają rady - czytaj: nocą.

Konwencjonalne kolektory solarne działają, ponieważ w porównaniu ze słońcem, są zimne i są w stanie zebrać energię słoneczną przekazywaną na Ziemię. Kiedy jednak słońce zajdzie, nie są w stanie wykonywać swojego zadania i tu do akcji wkraczają panele anty-solarne. W tym przypadku to nie słońce jest gorącym elementem, a Ziemia zimnym, bo jest zupełnie odwrotnie - Ziemia jest gorąca, a przestrzeń kosmiczna zimna. Kierując te panele w stronę Ziemi, naukowcy są w stanie przechwytywać niewidzialne światło podczerwone opuszczające naszą planetę i zamienić ją w energię.

Oczywiście wszystko jest takie proste jedynie na papierze, bo na ten moment nowa technologia ma swoje problemy - wystarczy wspomnieć, że jak na razie jest w stanie generować jedynie jedną czwartą energii pozyskiwanej przez tradycyjne kolektory solarne. Można powiedzieć wprawdzie, że to więcej niż nic, które zbieramy teraz po zmroku, ale do komercjalizacji technologii potrzeba zdecydowanie więcej. Miejmy jednak nadzieję, że badaczom uda się ulepszyć całość, bo w dzisiejszych czasach każde zielone źródło energii jest na wagę złota, szczególnie takie uzupełniające działanie paneli słonecznych, które pracują jedynie za dnia.

Źródło: GeekWeek.pl/University of California

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas