Pieluchy, leki i żywność. Kraje NATO rozsyłają poradniki przetrwania

W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, Szwecja i Finlandia zdecydowały się zaktualizować obywatelskie poradniki przetrwania. W specjalnych broszurach można znaleźć informacje dotyczące przygotowań na wypadek wojny, przerw w komunikacji i dostawach prądu, a także ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Apteczka pierwszej pomocy to dopiero początek. Kraje NATO wydają zaktualizowane poradniki przetrwania
Apteczka pierwszej pomocy to dopiero początek. Kraje NATO wydają zaktualizowane poradniki przetrwania123RF/PICSEL

Szwecja i Finlandia, które dołączyły do NATO w ostatnich dwóch latach, w kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie postanowiły wzmocnić swoje zdolności obronne. Rządy obu krajów rozesłały do milionów gospodarstw domowych poradniki zawierające praktyczne wskazówki, jak przetrwać w trudnych warunkach.

Znajdują się tam porady gromadzenia zapasów (wody butelkowanej, środków higienicznych, pieluch, leków, jedzenia dla dzieci i produktów długoterminowych), przygotowania domów (wskazówki dotyczące uprawy jadalnych roślin oraz zabezpieczenia najpotrzebniejszych zasobów) czy wsparcia dla rodzin (rady, jak rozmawiać z dziećmi o kryzysie i wojnie oraz jak wspierać osoby szczególnie narażone).

Szwecja i Finlandia rozsyłają poradniki przetrwania

Aktualizacja poradnika “Om krisen eller kriget kommer" (Gdy nadejdzie kryzys lub wojna) zostanie dostarczona do wszystkich pięciu milionów gospodarstw domowych w Szwecji w ciągu dwóch najbliższych tygodni. To już piąta edycja tego dokumentu, który po raz pierwszy ukazał się podczas II wojny światowej. Według szwedzkiej Agencji ds. Sytuacji Kryzysowych (MSB), obecna wersja kładzie większy nacisk na przygotowanie się na wojnę.

Obejmuje ona nowe porady dotyczące ewakuacji, tamowania krwotoków i radzenia sobie z lękiem, praktyczne wskazówki dotyczące przygotowania zwierząt domowych na kryzys czy informacje na temat wspierania osób szczególnie wrażliwych w czasie konfliktu. Wersja cyfrowa poradnika, dostępna od października, została już pobrana 55 tysięcy razy.

Wojna toczy się w naszym sąsiedztwie. Coraz częściej występują ekstremalne zjawiska pogodowe. Groźby terrorystyczne, cyberataki i kampanie dezinformacyjne są wykorzystywane, aby nas osłabić i wpłynąć na nasze decyzje
szwedzka Agencji ds. Sytuacji Kryzysowych podkreśla zagrożenia współczesnego świata.

Zmieniające się zagrożenia

Szwedzkie władze apelują przy okazji o jedność i odpowiedzialność w obliczu potencjalnych zagrożeń: "Jeśli zostaniemy zaatakowani, każdy musi pomóc w obronie niezależności i demokracji Szwecji. Razem budujemy odporność każdego dnia".

Finlandia wydała podobne wytyczne, obejmujące przygotowania na długotrwałe przerwy w dostawach prądu, brak dostępu do wody i zakłócenia w telekomunikacji. Poradniki mają również pomóc mieszkańcom w radzeniu sobie z zagrożeniami militarnymi oraz ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Co warto podkreślić, również Norwegia i Dania zaktualizowały w tym roku swoje wytyczne, przygotowując obywateli na potencjalne kryzysy, co dobrze ilustruje aktualne nastroje w Europie związane z rosyjską agresją na Ukrainę.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Czy sztuczna inteligencja jest niebezpieczna?PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas