Polacy pomogą w budowie baz na Księżycu i Marsie oraz misjach na obce planety
Polska Agencja Kosmiczna rośnie w siłę. Jej przedstawiciele prowadzą rozmowy z NASA, dotyczące udziału polskich naukowców, uniwersytetów i firm w realizacji historycznych misji na Księżyc, Marsa i inne obiekty Układu Słonecznego.
Polacy mają ambicję do uczestnictwa w jeszcze bardziej przełomowych misjach, które będą realizowane przez Amerykańską Agencję Kosmiczną czy Europejską Agencję Kosmiczną w nadchodzącej dekadzie. Mówimy tutaj np. o budowie Księżycowego Portu Kosmicznego, który będzie punktem przesiadkowym w podróżach na Księżyc i Marsa. Nie może też zabraknąć nas w realizacji misji na powierzchnię tych obu obiektów i budowy tam pierwszych ludzkich kolonii.
POLSA chce też zapewnić rozwój wielu projektów przy udziale polskich uniwersytetów i firm. Dotychczas zarówno NASA, jak i ESA, bardzo ceniły zdolności projektanckie i inżynieryjne Polaków, zatem współpraca powinna wnieść wiele dobrego dla obu stron.
Nie zapominajmy, że to właśnie studenci z naszego kraju odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej w projektach marsjańskich i księżycowych baz oraz zaawansowanych robotów eksploracyjnych. Polskie firmy uczestniczyły w ostatnich latach w ważnych misjach np. na Marsa i już realizują kolejne np. na Jowisza, Księżyc czy planetoidy. W tym ostatnim przypadku, polskie firmy dostaną kilka projektów do realizacji związanych z rozpoczęciem ery kosmicznego górnictwa.
Warto tutaj podkreślić, że detektory firmy Vigo System S.A. znalazły się na pokładzie marsjańskiego łazika Curiosity. Firma Astronika sp. z o.o. zbudowała Kreta HP3, który w ramach misji sondy InSight bada wnętrze Marsa. Ale to nie wszystko, inżynierowie z Astroniki zbudowali też kilka urządzeń na potrzeby badań lodowych księżyców Jowisza w ramach misji JUICE.
Tymczasem PIAP Space sp. z o.o. przygotowuje elementy robotów, które wezmą udział w misji dostarczenia próbek marsjańskich skał na Ziemię. Polacy zbudują też pierwszego prywatnego satelitę, który poleci na Marsa oraz koparkę zdolną do wydobywania i przetwarzania księżycowego lodu na wodę, tlen i wodór.
Źródło: GeekWeek.pl/POLSA/PAK / Fot. Logan Architecture