Polsat ufundował Polakom 200 tysięcy testów na CoVID-19 i aparaturę laboratoryjną

Testy i sprzęt medyczny zostaną przekazane Ministerstwu Zdrowia w celu zwiększenia możliwości testowania, identyfikowania i izolacji zakażonych, jako kluczowych elementów do walki z epidemią w Polsce.

Polsat ufundował Polakom 200 tysięcy testów na CoVID-19 i aparaturę laboratoryjną
Polsat ufundował Polakom 200 tysięcy testów na CoVID-19 i aparaturę laboratoryjnąGeekweek - import

Zygmunt Solorz i Grupa Polsat, której jest założycielem i głównym udziałowcem, podjęli decyzję o zakupie 200 tysięcy testów genetycznych potwierdzających obecność koronawirusa, używanych przez wszystkie laboratoria wykonujące badania urzędowe dla Ministerstwa Zdrowia. Wraz z testami zostało zakupionych 8 zestawów urządzeń diagnostycznych tj. termocyklerów i systemów do automatycznej ekstrakcji wraz z testami genetycznymi i wszystkimi materiałami zużywalnymi potrzebnymi do przeprowadzenia 200 tysięcy badań potwierdzających.

Są to kompletne zestawy diagnostyczne. Wszystkie testy i urządzenia do ich odczytu zostaną przekazane na rzecz społeczeństwa dzięki zaangażowaniu Pana Ministra Sławomira Gadomskiego z Ministerstwa Zdrowia, konsultacji Pana Profesora Andrzeja Horbana, krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych oraz dzięki Panu Prezesowi Sławomirowi Gnalickiemu z firmy Argenta, dostawcy testów i urządzeń.

„Myślę, że w walce z koronawirusem najważniejsze jest testowanie, czyli identyfikacja ludzi zakażonych oraz ich izolacja. Dzięki temu możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, a na końcu tej drogi - wygrać z epidemią ” – powiedział Zygmunt Solorz.

Do dzisiaj w całej Polsce wykonano około 340 tysięcy testów. Dodatkowe 200 tysięcy testów wraz z aparaturą diagnostyczną, czyli m.in. ośmioma kompletami urządzeń do diagnostyki pomoże zwiększyć możliwości wykonywania badań w Polsce w kierunku wykrywania koronawirusa. Oznacza to bardzo istotny wzrost potencjału testowania w Polsce.

„Pracowałem nad tym od kilku tygodni. Cieszę się, że wreszcie rozpoczęły się dostawy testów i urządzeń. Wiem, że obecnie następuje stopniowe „odmrażanie” gospodarki i powrót do codziennego, normalnego życia. Wciąż jednak musimy pamiętać, że epidemia jest z nami i wśród nas. Dlatego tak ważne jest zachowywanie środków i zasad bezpieczeństwa, ale jednocześnie testowanie – szybkie i masowe. Im szybciej i im więcej zakażonych osób uda się odnaleźć wśród nas, tym lepiej dla nas wszystkich” – dodaje Zygmunt Solorz.

Testowaniem oraz diagnostyką zajmą się laboratoria wskazane przez Ministerstwo Zdrowia. Pierwsza partia testów oraz aparatury laboratoryjnej zostały już przekazane i dostarczone Ministerstwu Zdrowia. Wszystkie testy i sprzęt będą udostępnione do końca maja.

„Cieszę się ze współpracy z Panem Zygmuntem Solorzem oraz z tego, że mogliśmy wykorzystać potencjał Naszej firmy i stać się częścią tak ważnego dla Nas wszystkich przedsięwzięcia” – powiedział Sławomir Gnalicki, Prezes Zarządu firmy Argenta.

„Czas jest bardzo trudny dla nas wszystkich i musimy sobie pomagać. Jesteśmy polską firmą - chcemy i powinniśmy pomóc w walce z epidemią. Po raz pierwszy zdecydowałem, że pomagamy jednorazowo na tak dużą skalę. Przekazujemy 200 tysięcy testów i aparaturę, mając nadzieję, że wesprze to heroiczne działania polskich służb medycznych. Bardzo im wszystkim dziękuję, szczególnie tym na pierwszej linii frontu” - powiedział Zygmunt Solorz.

Oprócz tego, Grupa Polsat zrealizowała w ramach walki z epidemią kilka innych projektów, a wśród nich znalazły się:

1. Przekazanie 2200 tabletów z dostępem do Internetu najbardziej potrzebującym dzieciom.2. Zebranie 3 milionów złotych dzięki „Reklamie na Ratunek - Razem w walce z koronawirusem" oraz przekazanie ich szpitalom i instytucjom zaangażowanym w walkę z epidemią.3. Przeznaczenie przez Fundację Polsat 2 milionów złotych z środków własnych na zakup najpotrzebniejszego sprzętu dla służby zdrowia. 4. „SMS na ratunek” – dedykowany spot Fundacji Polsat i Telewizji Polsat, z którego cały dochód przeznaczony zostanie na zakup niezbędnych środków ochrony osobistej dla służby zdrowia.

Źródło: GeekWeek.pl/Grupa Polsat

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas