Schowek na FB to nie to samo, co schowek w telefonie. Gdzie go szukać?
Oprac.: Marcin Szałaj
Nazwa pasuje jak ulał, jednak schowek zwykle kojarzy nam się z czyśćcem dla skopiowanych treści czekających na wklejenie. W kontekście Facebook'a popularny "schowek" ma nieco inne znaczenie. Do tego na portalu nazywa się nieco inaczej, a obiegowa nazwa potrafi wprowadzić w błąd. Czym jest pojawiający się niekiedy w rozmowach "schowek na fb"? Jak zapisywać w nim treści i gdzie ich później szukać?
Co jest w schowku na Facebooku?
W schowku na Facebooku znajdziemy treści zapisane "na później" za pomocą jednej z opcji, które udostępnia portal. Funkcja umożliwia łatwe odnalezienie konkretnego postu, np. kiedy nie mamy czasu dokładnie wczytywać się w jego treść. Bez zapisania jest duża szansa, ze więcej nie trafimy na niego na tablicy, szczególnie jeśli tylko mignął nam w oczach i nie pamiętamy profilu, który go udostępnił.
Zakładka "Zapisane", która to często jest nazywana po prostu schowkiem na fb, pozwala też organizować treści w kolekcje, np. z podziałem na tematykę. Żeby zapisać dany post na później wystarczy kliknąć trzy kropki "..." widoczne w prawym górnym rogu każdego z nich.
Po naciśnięciu widocznego na ekranie "Zapisz link", post trafi do zakładki "Zapisane".
Z poziomu przeglądarki internetowej wystarczy przejść pod adres facebook.com/saved. Korzystając z Facebooka na ekranie komputera, bez problemu odnajdziemy też odpowiednią zakładkę w menu po lewej stronie ("Zapisane" - 3. pozycja od góry, z ikoną fioletowej zakładki).
Odnalezienie facebook'owego schowka w aplikacji na telefonie jest tylko nieznacznie trudniejsze.
Jak widać na powyższej sklejce - najpierw klikamy miniaturę zdjęcia profilowego w prawej górnej części ekranu, a potem wybieramy pierwszy ze skrótów - "Zapisane".
Gdzie jest schowek w telefonie?
Schowek w telefonie, działa z kolei dokładnie tak jak schowek w komputerze, który pozwala wkleić skopiowany tekst w inne miejsce. W poszczególnych aplikacjach i interfejsach konkretne ikony schowka mogą różnić się między sobą, jednak zwykle przypominają książkową zakładkę (taka jak widoczna na powyższych screenach z Facebooka) lub kartkę z notatnika.
W praktycznie wszystkich zakątkach telefonu, w których pojawia się pole tekstowe do schowek otwiera się w ten sam sposób. Wystarczy przytrzymać palec chwilę dłużej na polu tekstowym, aż wyświetlą się dodatkowe opcje (zwykle towarzyszy temu wibracja, o ile nie zmienialiśmy ustawień). Pośród nich, zwykle na jednym z najlepiej widocznych miejsc, zobaczymy znajomą ikonkę.
Często oprogramowanie klawiatury w telefonie wyświetla ją bez konieczności otwierania dodatkowych ustawień. W telefonach Xiaomi (Android 13) wygląda to tak jak na screenie powyżej.
Czytaj także:
Zobacz też: