Schowek na FB to nie to samo, co schowek w telefonie. Gdzie go szukać?

Nazwa pasuje jak ulał, jednak schowek zwykle kojarzy nam się z czyśćcem dla skopiowanych treści czekających na wklejenie. W kontekście Facebook'a popularny "schowek" ma nieco inne znaczenie. Do tego na portalu nazywa się nieco inaczej, a obiegowa nazwa potrafi wprowadzić w błąd. Czym jest pojawiający się niekiedy w rozmowach "schowek na fb"? Jak zapisywać w nim treści i gdzie ich później szukać?

Co jest w schowku na Facebooku?

W schowku na Facebooku znajdziemy treści zapisane "na później" za pomocą jednej z opcji, które udostępnia portal. Funkcja umożliwia łatwe odnalezienie konkretnego postu, np. kiedy nie mamy czasu dokładnie wczytywać się w jego treść. Bez zapisania jest duża szansa, ze więcej nie trafimy na niego na tablicy, szczególnie jeśli tylko mignął nam w oczach i nie pamiętamy profilu, który go udostępnił.

Zakładka "Zapisane", która to często jest nazywana po prostu schowkiem na fb, pozwala też organizować treści w kolekcje, np. z podziałem na tematykę. Żeby zapisać dany post na później wystarczy kliknąć trzy kropki "..." widoczne w prawym górnym rogu każdego z nich. 

Reklama

Po naciśnięciu widocznego na ekranie "Zapisz link", post trafi do zakładki "Zapisane".

Jak znaleźć schowek na FB?

Z poziomu przeglądarki internetowej wystarczy przejść pod adres facebook.com/saved. Korzystając z Facebooka na ekranie komputera, bez problemu odnajdziemy też odpowiednią zakładkę w menu po lewej stronie ("Zapisane" - 3. pozycja od góry, z ikoną fioletowej zakładki).

Odnalezienie facebook'owego schowka w aplikacji na telefonie jest tylko nieznacznie trudniejsze. 

Jak widać na powyższej sklejce - najpierw klikamy miniaturę zdjęcia profilowego w prawej górnej części ekranu, a potem wybieramy pierwszy ze skrótów - "Zapisane".

Gdzie jest schowek w telefonie?

Schowek w telefonie, działa z kolei dokładnie tak jak schowek w komputerze, który pozwala wkleić skopiowany tekst w inne miejsce. W poszczególnych aplikacjach i interfejsach konkretne ikony schowka mogą różnić się między sobą, jednak zwykle przypominają książkową zakładkę (taka jak widoczna na powyższych screenach z Facebooka) lub kartkę z notatnika. 

W praktycznie wszystkich zakątkach telefonu, w których pojawia się pole tekstowe do schowek otwiera się w ten sam sposób. Wystarczy przytrzymać palec chwilę dłużej na polu tekstowym, aż wyświetlą się dodatkowe opcje (zwykle towarzyszy temu wibracja, o ile nie zmienialiśmy ustawień). Pośród nich, zwykle na jednym z najlepiej widocznych miejsc, zobaczymy znajomą ikonkę.

Często oprogramowanie klawiatury w telefonie wyświetla ją bez konieczności otwierania dodatkowych ustawień. W telefonach Xiaomi (Android 13) wygląda to tak jak na screenie powyżej.

Czytaj także:

Facebook ma nowe logo. Meta wprowadza inne zmiany

Płatny Facebook stał się faktem. Poznaliśmy cenę dla Polaków

Jak ustawić prywatną listę znajomych na Facebooku? Już nikt ich nie zobaczy

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Facebook | Meta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy