W jakich godzinach prąd jest tani? Wtedy opłaca się prać i gotować
Oprac.: Tomasz Kromp
W dzisiejszych czasach niemalże każdy poszukuje oszczędności. Jednym ze sposobów na zachowanie kilku złotych w portfelu, jest wybór odpowiedniej taryfy prądu. Dzięki temu rachunki za energię elektryczną powinny być mniejsze, ale tylko pod warunkiem, że będziemy korzystać ze sprzętów w określonych godzinach. O co konkretnie chodzi i czym się różnią taryfy G11, G12 czy G13? Odpowiadamy.
Spis treści:
G11, G12, G13. Wybierz odpowiednią taryfę prądu
W ofercie dostawców energii elektrycznej znajdują się określone grupy taryfowe, które definiują warunki związane z dostarczaniem prądu odbiorcom. Chodzi tutaj między innymi o stawki za zużycie energii elektrycznej, które mogą być nieco inne w zależności od konkretnej pory dnia.
Oznaczenie grupy taryfowej składa się z litery, która precyzuje odbiorcę energii. Taryfy dla gospodarstw domowych mają przypisaną literę "G". Prawdopodobnie najpopularniejszą grupą taryfową jest grupa G11 – w jej przypadku cena prądu jest taka sama przez całą dobę. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o pozostałe taryfy, takie jak G12 czy G13.
W jakich godzinach prąd jest najtańszy, w jakich najdroższy?
To, w jakich godzinach prąd jest najtańszy, a w jakich najdroższy, zależy w głównej mierze od konkretnej grupy taryfowej. Jak już zostało wcześniej wspomniane, w przypadku taryfy G11 stawka jest taka sama przez całą dobę. A co z pozostałymi grupami?
Taryfa G12 charakteryzuje się rozliczeniem dwustrefowym. Oznacza to, że prąd jest najtańszy w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz od 22:00 do 6:00. Warto jednak pamiętać, że w zależności od konkretnego dystrybutora energii elektrycznej, rzeczone godziny mogą się różnić.
Istnieje również taryfa G12w. W jej przypadku prąd jest tańszy również we wspomnianych wcześniej godzinach, a ponadto we wszystkie godziny weekendów oraz dni ustawowo wolnych od pracy.
Dobrze również wspomnieć o taryfie trójstrefowej G13. Zgodnie z tego rodzaju rozliczeniem, prąd jest najtańszy od 13:00 do 19:00 oraz od 22:00 do 7:00 (również w weekendy). Wyższe ceny obowiązują od 19:00 do 22:00. W tym przypadku istnieje również strefa średnich cen – od 7:00 do 13:00. Warto pamiętać, że godziny poszczególnych stref mogą się różnić w zależności od sezonu (od października do marca strefa niższych cen może być krótsza).
Czy to się opłaca i oszczędzasz energię?
Czy zmiana najpowszechniejszej grupy taryfowej G11 na inną jest opłacalna? To zależy od tego, kiedy najczęściej używamy prądożernego sprzętu. Jeżeli możemy sobie pozwolić na gotowanie, robienie prania lub nastawianie zmywarki w trakcie godzin nocnych, to warto rozważyć taryfę G12. Jeśli rzeczone czynności pozostawiamy na weekend, to optymalna okazuje się grupa G12w. Wówczas faktycznie można zaoszczędzić, dzięki tańszym stawkom za energię.
Warto zaznaczyć, że grupy taryfowe mogą się różnić w zależności od konkretnego dystrybutora energii. Przykładowo: obecnie taryfę G13 oferuje jedynie Tauron. Można się również spotkać z innymi taryfami takimi jak G12n (oferowaną przez PGE) czy G12r (Energa).