Zdjęto ogromną farmę rosyjskich botów. Wspomagała ją sztuczna inteligencja

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o zlikwidowaniu dużej farmy botów, którą Rosjanie wykorzystywali w celu szerzenia dezinformacji. W ten sposób "produkowano" fałszywe konta na platformie X i cały system był wspomagany przez sztuczną inteligencję. Bot został stworzony przy zgodzie udzielonej przez FSB.

Dezinformacja oraz propaganda odgrywają wielkie znaczenie w nowoczesnej wojnie cyfrowej. Rosja doskonale o tym wie i dlatego stworzyła dużego bota. Służył on do szerzenia nastrojów prorosyjskich w platformie X. Na szczęście udało się go namierzyć i zlikwidować.

Wielka farma rosyjskich botów zdjęta przez Stany Zjednoczone

Sukcesem pochwalił się Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Był to wynik dużej akcji, w którą zaangażowano także służby oraz specjalistów z innych państw. Finalnie doprowadziło to do identyfikacji oraz likwidacji wielkiej farmy botów, którą stworzyli Rosjanie w celach dezinformacyjnych.

Reklama

Wspomniana farma była wspomagana przez sztuczną inteligencję i składała się z blisko 1000 kont na platformie X. Ich zadaniem było rozsiewanie dezinformacji oraz propagowanie prorosyjskiego nastawienia w mediach.

Kont było dokładnie 968 i obecnie Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych jest na etapie namierzania wszystkich z nich. Platforma X współpracowała z organami i udostępniła potrzebne informacje oraz zawiesiła zgłoszone dotychczas aliasy. Co ważne, boty były w stanie obchodzić zabezpieczenia serwisu poprzez mechanizm kopiowania i wklejania haseł z własnych kont e-mail.

Rosyjski bot został zatwierdzony przez FSB

Specjaliści badający sprawę ustalili, że wspomniany bot został stworzony przez dział mediów cyfrowych RT, czyli rosyjskiego medium kontrolowanego przez państwo. Co ważne do zatwierdzenia i finansowania operacji przyczyniła się Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, na co zgodę wyraził funkcjonariusz FSB. Natomiast pracami w 2022 r. kierował prawdopodobnie zastępca redaktora naczelnego RT.

System działał w oparciu o sztuczną inteligencję. FBI wspomina m.in. o narzędziu Meliorator. Pozwala ono tworzyć fałszywe wizerunki osób w mediach społecznościowych, generować tekst i obrazy. Jest również w stanie odzwierciedlać dezinformację, którą przekazują inne boty. Akcja pozwoliła również na zablokowanie dwóch domen, które farma wykorzystywała do tworzenia kont e-mailowych do rejestracji w platformie X.

Celem farmy botów był początkowo serwis X, ale dokładna analiza Melioratora wykazała, że planowano przymiarki do rozszerzenia działalności o inne media społecznościowe. Na szczęście udało się temu zawczasu zapobiec.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | boty | farma | Dezinformacja | FSB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama