Dezinformacja

Środa, 22 listopada 2023 (11:40) Aktualizacja Piątek, 22 grudnia 2023 (13:46)
Dezinformacja jest zamierzoną i konsekwentną formułą przekazu informacji i fabrykowania takiego przekazu przez tworzenie różnych fałszywych dokumentów czy organizacji, które powodują powstanie obrazu świata niezgodnego z rzeczywistością, a także wywołania określonych efektów w postaci podejmowania przez odbiorcę błędnych decyzji, wytworzenia poglądu, działania lub jego braku, zgodnych z założeniem podmiotu dezinformującego.
Dezinformacja - najważniejsze informacje
Fałszywe wiadomości to prawdziwa plaga dzisiejszych mediów społecznościowych. /123RF/PICSEL

Dezinformacja - najważniejsze informacje

Co to jest dezinformacja?

Ogólne rozumienie pojęcia dezinformacji odbiega od tego zawartego w literaturze przedmiotu. Dezinformacji poddaje się całe grupy, a nie poszczególne jednostki. Rozwój dezinformacji wiąże się z rozwojem technik komunikowania społecznego – powszechnego dostępu do informacji.
 
Termin dezinformacja pochodzi z języka rosyjskiego, było to określenie wprowadzania w błąd dla taktycznych i strategicznych korzyści: politycznych, finansowych i militarnych. Później historyczne rosyjskie słowo “dezinformacja” zostało przetłumaczone na francuskie désinformation i angielskie disinformation.
 
Dezinformacja jest działaniem zamierzonym i celowym. Zmanipulowana, nieprawdziwa informacja jest przekazywana dalej, aby osiągnąć z góry określony efekt. Działania dezinformacyjne mają wprowadzić do opinii publicznej informacje, które mają oddziaływać na zachowania społeczne.

Dezinformacja narodziła się w Rosji

Ta dziedzina nauki narodziła się w osiemnastowiecznej Rosji i jest głęboko zakorzeniona w rosyjskiej historii i mentalności narodu.
 
W 1834 roku po Powstaniu Listopadowym w Rosji została utworzona Komisja Archeograficzna, która niszczyła i manipulowała dokumenty historyczne ziem I Rzeczypospolitej, tak aby na przykład “uzasadnić” dokonanie rozbiorów Rzeczypospolitej i fałszować pamięć historyczną.
 
Unia Europejska w marcu 2015 roku powołała dożycia specjalną komórkę, która ma za zadanie analizowanie dezinformacji pod nazwą EUvsDisinfo. Do marca 2020 roku zespół EUvsDisinfo zidentyfikował ponad 7500 przypadków dezinformacji.
 
Informacje powstałe przy wprowadzeniu technologii 5G są przykładem stosowania taktyk dezinformacji, w postaci pojawiających się na jej temat fake newsów czy teorii spiskowych. Między innymi według analityków EUvsDisinfo wysiłki zmierzające do podważenia publicznego poparcia dla technologii 5G w krajach zachodnich są zgodne z szerszą strategią Federacji Rosyjskiej w zakresie dywersji, tak aby osłabić Zachód wszelkimi możliwymi środkami i tym samym wyrównać swoje szanse tworząc przewagę konkurencyjną Rosji.

Temat Dezinformacja znajdziesz również w serwisie:

Dezinformacja - Wiadomości

Dezinformacja - Wideo