8K

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:17) Aktualizacja Poniedziałek, 11 grudnia 2023 (16:14)
8K odnosi się do ultra-wysokiej rozdzielczości w technologii wyświetlania obrazu, oferując blisko 33,2 mln pikseli na ekranie (rozdzielczość 7680x4320). Ta technologia zapewnia niezwykle szczegółowy i ostry obraz, co jest szczególnie widoczne na dużych ekranach.
8K - najważniejsze informacje
Rozdzielczość 8K wymaga zakupu bardzo drogiego sprzętu. /123RF/PICSEL

8K - najważniejsze informacje

Rozdzielczość 8K (nazywana również Ultra High Definition (UHD) gwarantuje niezrównaną jakość wyświetlania dzięki dużej liczbie pikseli. Obrazy są szczegółowe a wszelkie detale ostre i pełne szczegółów.

Rozdzielczość 8K to rozwinięcie technologii 4K. Jednak w przeciwieństwie do niej, 8K to obecnie nowinka techniczna dla wąskiej grupy odbiorców. Problemem jest koszt odbiorników – wielokrotnie wyższy niż za telewizory 4K. Kłopotliwa jest też minimalna liczba dostępnych materiałów źródłowych nagranych w tej rozdzielczości.

Aby przesyłać strumienie wideo w rozdzielczości 8K, potrzebna jest znacznie większa przepustowość w porównaniu z 4K. Przy najbardziej wymagających materiałach niezbędne może okazać się nawet 300 Mb/s.

Rozdzielczość 8K zachwyca kinomaniaków

Ekran 8K ma dokładnie 7680 pikseli poziomo i 4320 pikseli pionowo. To łącznie 33,2 miliona pikseli! Dla porównania ekran 4K ma tylko około 8,3 miliona pikseli.

Dostępność telewizorów i projektorów 8K jest znacznie niższa niż modeli 4K. Z tego względu głównie wykorzystuje się je w profesjonalnych produkcjach filmowych, medycynie oraz w przemyśle rozrywkowym.

Największą zaletą rozdzielczości 8K jest możliwość skalowania obrazu bez utraty jakości. To pozwala na wyświetlanie go w niższej rozdzielczości z zachowaniem detali.

8K - Wiadomości