Karta graficzna

Wtorek, 21 listopada 2023 (11:44) Aktualizacja Piątek, 24 listopada 2023 (12:13)
Karta graficzna (GPU) to komponent odpowiedzialny za generowanie i renderowanie obrazów, wideo i animacji na monitorze komputera. Jest to kluczowy element sprzętowy, szczególnie ważny w zadaniach wymagających intensywnej grafiki, takich jak gry, edycja wideo czy grafika komputerowa. Karty graficzne składają się z wielu elementów, w tym procesora graficznego, pamięci (RAM), systemu chłodzenia oraz różnych portów wyjściowych do podłączania monitorów. Istnieją dwa główne typy kart graficznych: zintegrowane (wbudowane w płytę główną lub procesor) oraz dedykowane.
Karta graficzna - najważniejsze informacje
Jaka karta graficzna jest najlepsza do komputera? /123RF/PICSEL

Karta graficzna - najważniejsze informacje

Co to jest karta graficzna? 

Karta graficzna jest elementem komputera stacjonarnego lub laptopa, odpowiadającym za wyświetlanie obrazu na ekranie. Z uwagi na swoją budowę i zasadę działania są one wsparciem dla działania procesora, dzięki czemu poprawiają znacznie wydajność całej jednostki.
 
Pierwsze karty graficzne wyświetlały wyłącznie pojedyncze piksele tekstu np. litery alfabetu. Dopiero później producenci kart zaczęli wdrażać kolejne generacje, które potrafiły już coraz więcej np. akcelerację 2D oraz 3D.
 
W grupie kart graficznych wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje takich układów: karty zintegrowane i dedykowane. Najczęściej w budżetowych lub biznesowych laptopach spotyka się karty zintegrowane. Użycie takiej karty nie do końca pozwala na korzystanie z programów graficznych czy gier komputerowych, jednak dzięki ich kompaktowym rozmiarom, mogą być stosowane w laptopach małych rozmiarów.
 
Zintegrowana karta graficzna wbudowana jest na stałe, zainstalowana w płycie głównej. Współpracuje ściśle z procesorem. Najczęściej są to karty graficzne: Intel UHD Graphics lub AMD Radeon Grapihics.
 
Natomiast karty graficzne dedykowane zostały stworzone z myślą o bardziej wymagających użytkownikach. W tym przypadku karta zainstalowana jest bezpośrednio na płycie głównej, ale w osobnym gnieździe płyty wraz z oddzielnym układem chłodzenia, który pozwala osiągnąć maksymalną wydajność, nie ograniczając się do wydajności procesora. Wyboru tej karty najczęściej dokonują gracze.
 
Gracze najczęściej sięgają po karty graficzne producentów: Nvidia, AMD i Intela. Zawsze przy wyborze zwraca się również uwagę na pamięć VRAM, która niezależna jest od pracy pozostałych podzespołów. Im wyższy standard pamięci oraz większa pojemność, tym karta ma większe możliwości w dokonywaniu obliczeń w celu realizacji wyświetlania lub tworzenia obrazu. Jest to niezwykle istotny parametr w przypadku, gdy użytkownik korzysta z wyświetlania obrazu 4K na najwyższych ustawieniach graficznych.
 
Warto zwracać również uwagę na układ chłodzenia kart graficznych. Często spotykane są karty, które posiadają nawet kilka wentylatorów chłodzenia, aby ograniczyć przegrzewanie się procesora graficznego. Co wiązać się może z głośną pracą jednostek, spowodowaną wysoką prędkością obrotową kilku wentylatorów. Z uwagi na wysoki koszt najrzadziej stosuje się chłodzenie cieczą. 

Jakie są oznaczenia kart graficznych?

Bardzo ważną kwestią, która ułatwia zakup karty jest wybór karty z odpowiednim oznaczeniem modelu. Najczęściej jeżeli numer modelu kończy się na xx90, przyjmuje się, iż jest to model z najwyższej półki, z kolei im druga lub trzecia cyfra jest wyższa tym karta graficzna będzie wydajniejsza i oczywiście droższa.
 
Jeżeli użytkownikowi zależy na bardzo dobrej rozdzielczości i zaawansowanych ustawieniach graficznych powinien postawić na kartę z 4K i wodnym chłodzeniem. Dokonując wyboru karty do istniejącej już jednostki, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na potrzebną moc zasilania karty. Karty pobierają bardzo dużo energii elektrycznej. Im bardziej zaawansowana jednostka, tym większa moc potrzebna do zasilania karty.

Więcej na temat Karta graficzna

Karta graficzna - Wiadomości

Karta graficzna - Wideo

  • Test Gigabyte RTX 2080

    Piątek, 12 października 2018 (11:55)
    Test najpotężniejszej rodziny kart graficznych na rynku. Czy RTX 2080 rzeczywiście reprezentuje zupełnie nową jakość? Odpowiedź w materiale wideo.