Komputer odmówił posłuszeństwa? Co może być przyczyną?

Zapewne każdy z nas zna sytuację, gdy komputer pomimo wszelkich starań nie chce się uruchomić. Często zjawisku temu towarzyszą dziwne piknięcia oraz odgłosy. Jakie mogą być najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy i jak temu zaradzić?

Co sprawdzić, gdy komputer nie reaguje?
Co sprawdzić, gdy komputer nie reaguje? 123RF/PICSEL

Komputer jest urządzeniem złożonym z wielu zaawansowanych technicznie podzespołów. Każdy z tych podzespołów prędzej czy później może ulec awarii, co automatycznie przekłada się na stan całego sprzętu. Ze względu na wiele możliwości konfiguracyjnych i szeroki wybór komponentów, trudno jasno wskazać przyczynę usterki - właśnie dlatego należy pamiętać o kilku najczęstszych przyczynach wpływających na brak reakcji naszego peceta.

Przyczyną mogą być kable123RF/PICSEL

Kable

Choć brzmi to dosyć groteskowo, naprawdę wiele osób zapomina o podstawowych przewodach łączących komputer oraz jego podzespoły ze źródłem prądu. Wbrew pozorom sytuacje, w których to właśnie kabel jest winowajcą niedziałającego komputera są dużo częstsze, niż awaria samych komponentów.

Jeśli po uruchomieniu sprzętu nie wydaje on żadnych odgłosów, żadna lampka się nie świeci, a cała obudowa wydaje się być "martwa", warto zacząć diagnozę od sprawdzenia czy gniazdo, do którego podpięliśmy urządzenie jest w ogóle aktywne. W tym celu warto posłużyć się próbnikiem napięcia lub innym, sprawnym urządzeniem. Jeśli w kontakcie normalnie płynie prąd, powinniśmy sprawdzić sprawność listwy antyprzepięciowej oraz kable służące do zasilania komputera. Często to właśnie przewód łączący zasilacz peceta odpowiada za całkowity brak reakcji - warto zatem mieć pewność, że nie jest poluzowany.

Na sam koniec warto otworzyć obudowę i zdiagnozować okablowanie wewnętrzne. Często połączenia pomiędzy komponentami, a zasilaczem mogą się przypadkowo odpiąć lub poluzować. Osoby bardziej doświadczone mogą poeksperymentować z kablami służącymi do zasilania płyty głównej i procesora.

-----------------------------------------------

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych Kliknij!

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

Karta graficzna

Warto sprawdzić, czy karta się nie przegrzewa123RF/PICSEL

Zaawansowane technologicznie układy graficzne, a zwłaszcza nieodpowiednie obchodzenie z ich możliwościami to kolejna bardzo częsta przyczyna awarii komputera.

Coraz bardziej rozbudowana grafika w grach komputerowych i pogoń za wysoką ilością FPS-ów przyczynia się do wzrostu temperatury urządzenia, a tym samym do zwiększenia współczynnika awaryjności. Jeśli idące z tym natężenie prądu przekroczy maksymalną wartość podaną przez producenta, może to doprowadzić do uszkodzenia tranzystorów i "spalenia" karty graficznej.

Do przegrzania układów może też dojść ze względu na zwykłe niedbalstwo i nagromadzenie kurzu na elementach chłodzących kartę. Nowoczesne karty graficzne często zawierają specjalne oprogramowanie do podkręcania. Niestety również brak obeznania w temacie modowania komponentów, może zakończyć się spaleniem całego układu.

Awarię karty graficznej można rozpoznać m.in. po braku wyświetlania obrazu na ekranie monitora. Jeśli sam komputer wydaje się być sprawnym, wydaje odgłosy pracy, a przy tym monitor nie daje oznak życia, może to świadczyć o tym, że układ graficzny uległ zniszczeniu. Na szczęście sporo serwisów zna się na naprawie kart graficznych, co może pozwolić uniknąć sporego wydatku.

Pamięć RAM

Kości RAM wymagają uwagi podczas montażu 123RF/PICSEL

Podobny efekt do spalonej karty graficznej, często daje niedziałająca, uszkodzona lub źle włożona pamięć RAM. Jeśli po wymianie kości na nowe, lub dołożeniu kolejnych, komputer uruchamia się, nie wyświetlając jednak jakichkolwiek informacji na monitorze - może to oznaczać problem z pamięcią.

Nierzadko w tym samym czasie z obudowy komputera wydobywa się długi, jednostajny pisk. To nic innego jak "alarm" informujący o tym, że albo pamięć RAM albo sloty na płycie głównej, są niesprawne.

W takim przypadku należy rozkręcić komputer i sprawdzić, czy kości na pewno zostały odpowiednio mocno "wepchnięte" w swoje miejsce. Jeśli wcześniej zmienialiśmy ich położenie, lub dodawaliśmy nowe - zawsze można spróbować wrócić do poprzedniego rozwiązania i sprawdzić czy wszystko działa. W przypadku problemów z RAMem, często pomaga też zamiana ich kolejności lub reset BIOSu.

Dysk twardy

Dysk twardy to kruche urządzenie123RF/PICSEL

Jeśli komputer uruchamia się, jednak system BIOS informuje na monitorze o problemach z rozruchem systemu, prawdopodobnie uszkodzony został dysk twardy. Urządzenie to składa się z wirującego talerza oraz głowic elektromagnetycznych opartych na ruchomych zaczepach. To właśnie one są najbardziej podatne na wszelkiej maści wstrząsy, upadki i zabrudzenia. Z uwagi na bliskość spoczywających w obudowie elementów należy unikać gwałtownych ruchów urządzeniem w trakcie pracy - to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do porysowania talerzy lub zerwania głowicy.

W przypadku takiej usterki należy wewnątrz komputera sprawdzić przewody łączce dysk z zasilaczem. Jeśli żaden z kabli nie jest poluzowany lub całkowicie odłączony, to znak, że usterka dotyczy samego podzespołu. Dobrym sposobem na upewnienie się, czy pora kupić nowy nośnik, jest próba przepięcia starego dysku do innego komputera. Jeśli również on nie uruchomi systemu, wtedy mamy jasność.

Co ciekawe, od pewnego czasu istnieją firmy, które oferują specjalnie wzmocnione konstrukcje dysków twardych, przystosowanych specjalnie pod kątem długich podróży lub fizycznej pracy.

BIOS

Zmiany ustawień BIOSu wymagają doświadczenia123RF/PICSEL

Jeśli pomimo naszej pewności o sprawnym działaniu podzespołów, komputer wciąż nie chce się uruchomić, a dodatkowo wydaje się z siebie dziwne dźwięki, problemem może być BIOS.

BIOS to nic innego jak główny system komputera, zainstalowany w płycie głównej. Kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami takimi jak dysk twardy, stacja dyskietek, procesor czy napęd CD-ROM/DVD-ROM, a także inicjuje program rozruchowy. Niestety również on może ulec awarii, co najczęściej jest wynikiem nieumiejętnej ingerencji w jego funkcje.

Niekiedy rozwiązaniem takich problemów może być zresetowanie BIOSu, co automatycznie przywróci jego ustawienia do tych domyślnych. By to zrobić należy wyciągnąć na jakiś czas (najczęściej 15-minut) baterię z płyty głównej. Równie pomocnym sposobem może być reset poprzez przestawienie zworki CMOS - wymaga to jednak wiedzy na temat budowy płyty głównej.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas