Test ASUS GeForce GTX 980 ROG Poseidon Platinum – karta z hybrydowym chłodzeniem

Poseidon to oznaczenie specjalnej serii kart graficznych od marki ASUS, w których zastosowano hybrydową technologię chłodzenia. Przed wami najmocniejszy przedstawiciel tej rodziny – karta ASUS GeForce GTX 980 ROG Poseidon Platinum.

Standardowe taktowanie rdzenia karty Poseidon Platinum zostało ustalone na 1178 MHz, a więc niewiele mniej niż w fabrycznie podkręconym 980 ROG Matrix. Podobnie jak w tamtym modelu i tutaj rozwinąć skrzydła pomaga specjalny tryb GPU Boost, który w zależności od poboru prądu oraz temperatury karty podnosi jej moc do 1279 MHz. Cała specyfikacja urządzenia (dostępna na dole tekstu) w zupełności wystarcza do płynnego działania każdej gry oraz aplikacji dostępnej obecnie na rynku. Przykładem niech będą świetne wyniki z programu 3DMark stawiające kartę wśród samej czołówki.

Reklama

Jak w przypadku innych swoich kart, tak i tutaj ASUS nie oszczędzał na innowacyjnych technologiach. Dzięki temu wraz z mocną specyfikacją otrzymamy m.in. 10-fazowy system Super Alloy Power oraz cyfrowy system regulacji napięcia DIGI+ VRM. Poseidon GTX 780 posiada też japońskie kondensatory black metallic, które oferują o 20% większą wytrzymałość na wysokie temperatury i 5-krotnie dłuższą żywotność. Również unikalny design wentylatora zwiększa żywotność o 25% i ogranicza dostęp dla kurzu i cząsteczek stałych, rozpraszając przy tym w sposób wydajny ciepło. Podobnie jak w opisywanym już przez nas modelu ROG Matrix Platinum tak i tutaj znajdziemy przydatną diodę LED, która pulsuję na czerwono gdy karta jest aktywna.

Hybrydowe chłodzenie

To co jednak czyni z modelu GTX 980 ROG Poseidon Platinum prawdziwą perełkę to jej specjalnie zaprojektowany hybrydowy system chłodzenia DirectCU H2O. Dzięki niemu sami możemy wybrać czy interesuje nas standardowe chłodzenie powietrzem, czy tez może płynne za pomocą wody. Zespół ROG wyposażył nową kartę w zintegrowaną komorę parową, kanał wodny oraz gwintowane otwory G1/4", które umożliwiają w przyszłości łatwy i mniej kosztowny montaż całego systemu chłodzenia cieczą. Co najważniejsze chłodzenie płynne w karcie Poseidon zmniejsza niemal dwukrotnie temperaturę procesora graficznego i umożliwia stabilne przetaktowywanie. 

Podkręcanie

Tradycyjnie już w podkręcaniu może wspomóc nas zaawansowany układ GPU Tweak, który pozwala na łatwe ustawienie taktowania zegara, napięcia czy prędkości wentylatora poprzez intuicyjny interfejs. Co ciekawe GTX 980 ROG Poseidon Platinum pozwala nam na zapisanie do czterech przygotowanych przez nas profili użytkownika. Gdyby to nie wystarczyło ASUS zaskakuje możliwością strumieniowania na żywo i pokazywania innym użytkownikom naszych umiejętności przetaktowywania na bieżąco.

Podsumowanie i specyfikacja

Asus GeForce GTX 980 ROG Poseidon Platinum to bez wątpienia oryginalna konstrukcja umożliwiająca graczom spore możliwości. Ogromna moc, rozbudowane i intuicyjne podkręcanie oraz zastosowanie hybrydowego systemu chłodzenia czynią z niej prawdziwy kombajn dla graczy. Trzeba przy tym pamiętać, że szerokie możliwości wymagają sporego nakładu finansowego dlatego też cena na granicy 3000 zł nie powinna nikogo dziwić. 

Silnik graficzny : NVIDIA GeForce GTX 980

Standard szyny : PCI Express 3.0

Pamięć wideo : GDDR5 4GB

Taktowanie zegara : GPU Boost Clock : 1279 MHz, GPU Base Clock : 1178 MHz

Taktowanie pamięci : 7010 MHz ( GDDR5 )

Interfejsy : Wyjście DVI : Tak x 1 (DVI-I), Wyjście HDMI : Tak x 1 (HDMI 2.0), Display Port : Tak x 3 (standardowy DP)

Wymiary : 11.3 " x 5.4 " x 1.6 " cala, 28.7 x 13.7 x4.06 cm

Krzysztof Mocek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Asus | Karta graficzna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy