Tajfun
Wtorek, 16 stycznia 2024 (12:03)
Aktualizacja Piątek, 15 marca 2024 (11:32)
Tajfun to potężny i zorganizowany układ burzowy związany z ekstremalnie niskim ciśnieniem w centrum, który charakteryzuje się silnymi wiatrami i intensywnymi opadami deszczu.
Tajfun - najważniejsze informacje
Tajfuny są podobne do huraganów i cyklonów, ale występują w północno-zachodniej części Pacyfiku. Znane również jako cyklony tropikalne w różnych regionach, są jednymi z najbardziej dewastujących zjawisk pogodowych na świecie.
Tajfuny są najczęściej spotykane w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w tym w Japonii, Chinach, Korei, na Filipinach i w Tajlandii. Sezon tajfunów w tych regionach trwa zwykle od maja do października, osiągając szczyt aktywności późnym latem, kiedy wody oceaniczne są najcieplejsze.
Tajfuny mogą powodować ogromne szkody, w tym powodzie, osunięcia ziemi, uszkodzenia infrastruktury i znaczące straty ludzkie. Ich wpływ jest odczuwalny nie tylko w miejscu uderzenia, ale również w dalekich rejonach ze względu na globalne konsekwencje ekonomiczne i humanitarne.
Z tego powodu naukowcy i agencje meteorologiczne uważnie monitorują te systemy, wykorzystując satelity, radar i inne technologie do przewidywania ich trajektorii i intensywności, co jest kluczowe dla skutecznej reakcji i ewakuacji zagrożonych obszarów.
Jak powstaje tajfun?
Powstawanie tajfunów jest złożonym procesem. Rozpoczynają się one od zawirowań w atmosferze, które tworzą się nad ciepłymi wodami oceanicznymi. Zazwyczaj gdy temperatura wody wynosi co najmniej 26°C.
Ta ciepła woda dostarcza energii potrzebnej do intensyfikacji i utrzymania systemu burzowego. Gdy ciepłe, wilgotne powietrze unosi się, tworzy się obszar niskiego ciśnienia pod nim. Otaczające powietrze o wyższym ciśnieniu napływa do tego obszaru, a następnie również unosi się, tworząc cykl kondensacji i ogrzewania.
Ten proces prowadzi do tworzenia chmur burzowych i wzrostu prędkości wiatru.
Z czasem, gdy system się organizuje, zaczyna się obracać pod wpływem siły Coriolisa, wynikającej z obrotu Ziemi. W miarę dalszego wzmacniania, w centrum układu tworzy się "oko tajfunu” - spokojny obszar z minimalnym wiatrem i obłokami. Obok oka, w tzw. ścianie oka, występują najintensywniejsze wiatry i opady.
Jaką siłę ma tajfun?
Siła tajfunu jest zdumiewająca. Jedna szacunkowa wartość sugeruje, że tajfun może wydzielać energię równą 70 razy większą niż energia wydzielana przez całą światową produkcję elektryczności. W szczególności energia uwalniana przez kondensację pary wodnej w tajfunach może być porównywalna z energią wydzielaną przez 10-megatonową bombę atomową co 20 minut.
Tajfun Tip, który wystąpił w 1979 roku, miał najniższe zanotowane ciśnienie atmosferyczne na poziomie 870 hPa (hektopaskali). To sprawia, że jest on uznawany za największy i najmocniejszy tajfun na świecie.
Temat Tajfun znajdziesz również w serwisie:
Tajfun - Wiadomości
-
Supertajfun Yagi sieje spustoszenie w Azji. Ogrom zniszczeń
Sobota, 7 września (14:43)Supertajfun Yagi to niezwykle potężny żywioł, który już kolejny dzień sieje spustoszenie w Azji. Po Filipinach i Chinach dotarł do Wietnamu. Skala zniszczeń przeraża. -
Tajfun IV wkroczył na granicę z Białorusią. Doszło do incydentu
Środa, 30 sierpnia 2023 (12:10)We wtorek na granicy polsko-białoruskiej do akcji wkroczył policyjny wóz Tajfun IV. Wyposażony w armatki wodne i o wzmocnionej konstrukcji pojazd do zadań specjalnych ma odnajdywać się w... -
Huragan, orkan, tajfun, cyklon. Jaką mają siłę i dlaczego nazywane są imionami?
Niedziela, 20 listopada 2022 (12:30)W październiku 2022 roku huragan Ian zabił na Florydzie ponad 100 ludzi, a setki tysięcy pozostawił bez prądu. To nie pierwszy i nie ostatni kataklizm spowodowany wyjątkowo silnym... -
Niesamowite zdjęcie tajfunu z kosmosu
Piątek, 3 kwietnia 2015 (14:28)Supertajfun Maysak, który w najbliższy weekend dotrze na Filipiny, z kosmosu wygląda bardzo spokojnie. Żywioł został uwieczniony z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez włoską... -
USA skazane na arktyczne zimy
Poniedziałek, 24 listopada 2014 (05:11)USA zaczęły już zmagania z kolejną srogą zimą. Temperatury spadły do rekordowych wartości, a na zasypanych śniegiem autostradach utknęły tysiące samochodów. Naukowcy podejrzewają, że...