Tajfun IV wkroczył na granicę z Białorusią. Doszło do incydentu

We wtorek na granicy polsko-białoruskiej do akcji wkroczył policyjny wóz Tajfun IV. Wyposażony w armatki wodne i o wzmocnionej konstrukcji pojazd do zadań specjalnych ma odnajdywać się w trudnych warunkach. Czym jest Tajfun IV i co warto o nim wiedzieć?

Tajfun IV na służbie w polskiej policji.
Tajfun IV na służbie w polskiej policji.Piotr Molecki/East NewsEast News

Policyjny Tajfun na granicy

W miniony wtorek na granicy polsko-białoruskiej doszło do incydentu, w którym kilkadziesiąt osób ze strony Białorusi rzucało konarami drzew i kamieniami w kierunku polskich funkcjonariuszy. Poza tym zanotowano liczne próby nielegalnego przekroczenia granicy.

Na skutek napiętej sytuacji i zagrożenia bezpieczeństwa polskich funkcjonariuszy, na granicę wysłano policyjny wóz do zadań specjalnych - Tajfun IV. Czym jest ten pojazd, jakie ma właściwości i co warto o nim wiedzieć?

Policyjny Tajfun - podstawowe informacje

Tajfun IV to nowoczesny pojazd przeznaczony do zadań specjalnych. Został wyprodukowany przez firmę WAWRZASZEK Inżynieria Samochodów Specjalnych z Bielska-Białej i zaczął trafiać do oddziałów polskiej policji pod koniec 2021 roku. Nad swoim poprzednikiem, Tajfunem III góruje rozmiarami, jak i wytrzymałością. Główne wyposażenie Tajfuna IV to armatki wodne, zdolne do miotania strumieniem wody na odległość nawet 50 metrów.

Zbudowany na bazie ciągnika siodłowego Scania P450 napędzany jest silnikiem Diesla o mocy 450 koni mechanicznych. Pojazd posiada napęd na wszystkie 6 kół, a konstrukcja zawieszenia została dodatkowo wzmocniona, aby poradzić sobie nie tylko z opancerzeniem, lecz i ciężkim ładunkiem wodnym przewożonym wewnątrz.

Główne cechy Tajfuna IV poza posiadanymi armatkami wodnymi o wysokim zasięgu (dwie sztuki), to wzmocniona konstrukcja samego pojazdu. Tajfun jest przystosowany do działania w trudnym terenie, jest odporny na uderzenia ostrymi i tępymi przedmiotami. Nadwozie przystosowano również do poradzenia sobie z otwartym ogniem - wykorzystany w tym celu elementy kuloodporne.

  • Maksymalna masa całkowita - 35 000 kg
  • Zbiornik na wodę - 9000 litrów
  • Silnik Diesla 450 KM
  • Lemiesz (przesuwanie obiektów do 500 kg)
  • Kuloodporne szyby
  • Systemy wsparcia jazdy
  • 8 kamer na nadwoziu

Forteca Tajfun - wytrzymały wóz policji

Załoga policyjnego Tajfuna może czuć się bezpiecznie. Wnętrze pojazdu ma swoje ogrzewanie, wbudowany system nawigacji i szereg usprawnień oraz zabezpieczeń systemu jazdy. Kierowcę Tajfuna wspiera system kontroli trakcji, system bezpieczeństwa przeciwko staczaniu się i wsparcie ruszania pod górę. Nie brakuje też układu zapobiegającego blokowaniu się kół podczas hamowania czy hamulca długotrwałego zintegrowanego z układem napędowym.

Dużą innowacją technologiczną względem innych pojazdów jest wykorzystanie kuloodpornych szyb, które są otwierane elektrycznie. Taka funkcja daje funckjonariuszom więcej możliwości działania w różnych sytuacjach. Zadbano również o bezpieczeństwo w trakcie np. pożarów i podpaleń. Tajfun IV wyposażony został w niezależne systemu gaśnicze, które mogą miotać zarówno wodę, jak i specjalny środek gaśniczy, aby ugasić ogień na kołach, podwozie czy nadwozie.

Tajfun IV - wóz na miarę XXI wieku?

Pojad został odpowiednio dostosowany do potrzeb policji i działania w skrajnie niebezpiecznym otoczeniu. Wzmocnione nadwozie czy zawieszenie to nie wszystko - same koła również posiadają zaawansowane zabezpieczenia. Chodzi o zastosowanie wkładek masywowych, które pozwalają na oddalenie się na przynajmniej 15 kilometrów z prędkością 30 km/h w przypadku przebitej opony. Pojazd w swojej czwartej wersji posiada szereg usprawnień względem poprzedników również w temacie kamer.

Tajfun III miał tylko trzy kamery: na działku, z przodu do nagrywania i kamerę cofania. Tajfun IV ma osiem kamer umieszczonych na nadwoziu, dwie zintegrowane z działkami oraz kamerę cofania. Obraz z kamer nadwozia i działek jest nagrywany. Dzięki doskonałym parametrom technicznym kamer zintegrowanych z działkami możemy w dużym zakresie przybliżać obraz i dokładnie widzieć, gdzie skierować prąd wody.
st. asp. Przemysław Kolasa, operator armatki wodnej w OPP w Warszawie

Bezpieczeństwo i prewencja

Po co policji wóz Tajfun IV? Pojazd jest wykorzystywany jako środek przymusu bezpośredniego. Maszyna została przygotowana na wiele ewentualności, a operująca Tajfunem załoga jest chroniona na wiele sposobów, samemu mogąc korzystać z kilku rozwiązań. Poza amratkami wodnymi na wyposażeniu znajduje się m.in. lemiesz.

Zobacz też: Policja w popkulturze

Hydraulicznie sterowany lemiesz został przymocowany z przodu Tajfuna i pozwala na przesuwanie przedmiotów o wadze do 500 kilogramów. Tajfun IV może być stosowany w wielu sytuacjach, gdzie potrzebne mogą okazać się specyficzne działania policji. Przykładem są mecze piłkarskie, ale również niepokoje na granicy, o czym mogliśmy przekonać się niedawno.

Szkoccy hodowcy owiec sięgają po nowego ochroniarzaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas