Walkman

Środa, 22 listopada 2023 (13:40) Aktualizacja Wtorek, 6 lutego 2024 (14:38)
Walkman to kieszonkowy odtwarzacz kaset magnetofonowych. Większość modeli umożliwiała odsłuchiwanie dźwięku wyłącznie za pomocą słuchawek, zdarzały się jednak modele, które wyposażone były w miniaturowy głośnik.
Walkman - najważniejsze informacje
Ten sprzęt przywołuje wiele wspomnień. Czy walkmany jeszcze powrócą? /123RF/PICSEL

Walkman - najważniejsze informacje

Nazwa “Walkman” stanowi zastrzeżony znak towarowy producenta elektroniki użytkowej - firmy Sony. Jednak w potocznym języku przyjęło się, iż użytkownicy sprzętu łudząco przypominającego oryginalnego walkmana, używali także tej nazwy do określenia odtwarzaczy innych producentów.
 
Oryginalny Walkman firmy Sony zadebiutował na rynku w 1979 roku. Sprzęt zaprojektowany został przez japońskich przedsiębiorców: Akio Moritę, Masaru Ibukę i Kozo Ohsone.

Istotą urządzenia była konstrukcja mechanizmu przełączania trybów pracy, która polegała na wykorzystaniu cienkich i szerokich elementów wykonanych z aluminium i magnezu. Rozwiązanie to umożliwiało zarówno zachowanie niskiej wagi, jak i kompaktowych wymiarów, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej wytrzymałości i odporności na wszelkie warunki użytkowania.
 
W latach osiemdziesiątych XX wieku Walkman był tak popularny na całym świecie, że konkurencja nie miała z nim żadnych szans.
 
Kolejne, nowsze modele walkmanów wyposażone były w: radio FM/AM, funkcję odtwarzania dwóch stron kasety, bez konieczności wyciągania jej z odtwarzacza i odwracania, funkcję nagrywania, system redukcji szumów, zdalne sterowanie bassboost. 
 
W 2010 roku firma Sony zaprzestała produkcji kolejnych egzemplarzy Walkmana.

Walkman zastąpiony został w pierwszej kolejności przez Discmana, czyli odtwarzacz płyt CD, a następnie przez odtwarzacze muzyki w formacie MP3.

Co ciekawe, Walkman był niegdyś tak popularny, iż nagrano o nim piosenkę pt. Wired for Sound.
 
Technologia zastosowana w urządzeniu marki Sony, została wykorzystywana w produktach producentów z Chin, którzy podrabiali popularny sprzęt.
 
Za najlepszy jakościowo walkman firmy Sony uważano model professional WM-D6C, który miał zdolność odtwarzania dźwięku na poziomie zbliżonym do magnetofonów hi-fi i wyposażony był w wysokiej jakości mikrofon kierunkowy. Ponadto był najbardziej popularny wśród dziennikarzy i stanowił inspirację dla dzisiejszych dyktafonów.
 
Popularność walkmanów sprawiła, iż firma Sony Ericsson wprowadziła na rynek serię telefonów komórkowych nazwanych “Walkman”.
 
Według danych, Sony do 1989 roku wyprodukowało aż 50 mln odtwarzaczy Walkman, natomiast do 2010 roku sprzedało się ich łącznie 220 mln.

Walkman - Wiadomości

Walkman - Zdjęcia