Reklama

Walkman E443, S544 i A844 - muzyka przede wszystkim

Odtwarzacze muzyczne to nie tylko iPody - testujemy trzy urządzenia Sony, odtwarzacze Walkmam E443, S544 oraz A844. Czy kultowa marka nadal trzyma się mocno?

Kolejne cyfrowe kontynuacje legendarnej linii Walkman regularnie oceniamy na łamach INTERIA.PL już od ponad 3 lat, testując coraz nowsze modele z tej linii. Wszystkie sprawdzane przez nas odtwarzacze zawsze charakteryzowały się świetną jakością dźwięku i dobrą baterią. Czy nowe modele zaskakują czymkolwiek innowacyjnym?

NWZ-E443

Co ważne, każdy z testowanych odtwarzaczy Walkman, jak i zresztą sprawdzane przez nas wcześniej modele, radzi sobie z wszystkimi podstawowymi formatami audio - WMA, MP3 czy AAC (wyłącznie bez zabezpieczeń DRM). Muzykę przerzucamy korzystając ze standardowego kopiowania z folderu do folderu. Czyli nie ma tutaj niepotrzebnego kombinowania radem z iPodów.

Każdy z testowanych odtwarzaczy Walkman korzysta także z trzech charakterystycznych dla całej linii technologii - Digital Noice Cancelling (redukcja szumów), Clear Bass (poprawa basów), Clear Stereo (poprawa dźwięku powstała poprzez podział na lewy i prawy kanał) oraz DSEE (lepsze wysokie tony).

Reklama

Więcej o samym menu oraz podstawowych funkcjach można przeczytać we wcześniejszym teście

Najmniejszy ze wszystkich odtwarzaczy, testowany przez nas model miał pamięć 4 GB, kolorowy ekran LCD 2" (rozdzielczość 240 na 320). Sprzęt starczy na około 38 godzin słuchania muzyki i około 8 godzin oglądania materiałów wideo. Dokładne rozmiary tego sprzętu to 44 (mm), 86,8 wysokość (mm) i 9,3 mm głębokość. Waga - około 54 g. Zatem wymiary są dość kompaktowe, a player będzie się sprawował naprawdę dobrze, jako podstawowy odtwarzacz muzyczny.

NWZ-E443 kosztuje około 220 zł

PLUSY

+ rozmiary i ergonomia,

+ dobra jakość dźwięku.

MINUSY

- nie zaskakuje niczym nadzwyczajnym.

NWZ-S544

Ten model różni się trochę od opisywanego poniżej, po pierwsze, jako jedyny z trzech ma głośniczki stereo, dzięki którym można słuchać muzyki bez konieczności podłączania słuchawek. Sprzęt ma także trochę większy ekran - 2,4". Ponadto ten Walkman nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym w stosunku do pozostałych modeli.. Wbudowany tuner FM Tuner umożliwia przełączanie się pomiędzy bibliotekami muzycznymi i filmowymi oraz ulubionymi stacjami radiowymi. Co ciekawe, dzięki wbudowanemu mikrofonowi możemy nagrywać nie tylko notatki głosowe, ale także nagrać całe fragmenty audycji radiowych.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, sprzęt radzi sobie z formatami multimedialnymi AVC, MPEG4, JPEG, L-PCM, MP3, WMA, H.264, WMV9 oraz AAC-LC. Całość ważny 68 gramów i potrafi funkcjonować przez około 40 godzin (jeśli korzystamy ze słuchawek) lub około przez 16 godzin (jeśli korzystamy z głośników). Do pełnego ładowania potrzebne są ponad 2 godziny.

Trzeba przyznać, że głośniczki - chociaż o niewielkiej mocy - są ciekawym pomysłem, dzięki któremu Walkman może pełnić rolę mini sprzętu Hi-Fi. Poza tym sprzęt nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym.

Cena NWZ-S544 to około 360 zł

PLUSY

+ dedykowany głośniczek

+ jakość dźwięku

MINUSY

- Zbyt "młodzieżowa" obudowa (niektórym się nie spodoba)

NWZ-A844

Ostatni z opisywanych odtwarzaczy to już wyższa półka. Testowany przez nas model ma pamięć 8 GB i został wyposażony w technologie cyfrowego osłabiania hałasów. Jest to rozwiązanie, które zostało wdrożone w różnego rodzaju urządzeniach Sony i trzeba przyznać, że rzeczywiście działa ono bardzo sprawnie, izolując nasze uszy od zewnętrznego świata. Jest nawet wybór środowiska, w których chcemy włączyć cyfrowe osłabianie hałasów (autobus, samolot etc.). Trzeba jednak uczciwie przyznać, że ta technologia lepiej sprawdza się przy plikach muzycznych - filmy z włączoną tą technologią nie miały już tak czystego dźwięku.

Skoro przy filmach, wielkim plusem tego modelu jest ekran organiczny OLED o przekątnej 2,8 cali. Ekran ma rozdzielczość 400 na 240 pikseli i obsługuje kontrast 10000:1, jego kont widzenia wynosi 180 stopni, a czas reakcji - 0,1 ms. Rzeczywiście, jakość ekranu budzi szacunek, a filmy/grafikę na tym ekranie ogląda się bez większych problemów. Szkoda tylko, że A844 nie obsługuje formatu DivX (najpierw musimy skonwertować plik). Do tego dochodzi jeszcze wyjście telewizyjne, czyli. możliwość odtwarzania materiałów muzycznych i filmowych na dużym ekranie.

Rozmiary tego sprzętu to: szerokość (mm) 46,8, wysokość (mm) 104,9 i głębokość (mm) 7,2. Jest on większy on przeciętnego odtwarzacza, ale przecież powstał także z myślą o odtwarzaniu materiałów wideo. Bateria wytrzyma około 28 godzin odtwarzania muzyki i około 7 godzin oglądania filmów.

Cena NWZ-A844 to 520 zł

PLUSY

świetny ekran OLED

jakość dźwięku

MINUSY

brak współpracy z formatem DivX

Podsumowanie

Czy można powiedzieć, że opisywane w tym materiale odtwarzacze Walkman są lepsze od iPodów? Wszystkie trzy są odpowiednikami iPoda nano i bez wątpienia oferują lepszą niż on jakość dźwięku, prostotę obsługi oraz ergonomię. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że od 2 lat wykorzystywany przez odtwarzacze Walkman system operacyjny tak naprawdę "stoi w miejscu" i nie zaprezentował nam niczego innowacyjnego. Szkoda, że nawet świetny Sens Me, czyli algorytm umożliwiający dobieranie muzyki do naszego nastroju (kategoryzowanie np. na muzykę w sam raz przed pójściem spać, do biegania, do polepszania humoru) w tej edycji został trochę zaniedbany. Jednak podstawowa funkcja tych urządzeń została spełniona w 100 proc. - w końcu liczy się muzyka.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy