Walkman obchodzi 33 urodziny!

​ Pamiętacie Walkmana? Kiedyś był to prawdziwy wyznacznik statusu społecznego i gadżet, o którym marzyły miliony. Dziś przenośny odtwarzacz kasetowy wkroczył w "wiek chrystusowy" - jego produkcję rozpoczęto bowiem 33 lata temu!

W erze "empetrójek", Iphone'ów, Ipodów i innych technologicznych nowinek poczciwy walkman zniknął z ulic miast. Kiedyś jednak w dobrym tonie było posiadanie przenośnego kaseciaka i zadawanie nim szyku w grupie rówieśników. Biada tym, którzy mieli tandetne podróbki z dalekiego Wschodu! Walkman z funkcją przewijania do przodu? O zgrozo! Z czymś takim lepiej było się nie wypuszczać w ogóle. Jeszcze gorszym wstydem było noszenie słuchawek z kablem włożonym do kieszeni, zamiast wetkniętym do gniazdka. Robili tak ci, którzy wciąż zbierali grosz do grosza w oczekiwaniu na wymarzone plastikowe muzyczne pudełko.
 Walkmany były różne. Najprostsze miały tylko opcję odtwarzania kaset i przewijania. Te bardziej zaawansowane miały też radioodbiornik, a nawet funkcję nagrywania, dzięki której można było zgrać na kasetę szlagiery debiutujące na listach przebojów.
 Później do gry wkroczyły supercienkie Walkmany z cyfrowymi wyświetlaczami, lecz był to początek ich końca. Wkrótce z rynku wyparły je odtwarzacze płyt CD, a następnie MP3 playery i stary dobry kaseciak odszedł do lamusa.

Reklama


Czy wiecie że:


- prototyp Walkmana został zbudowany w 1978 roku, gdyż wiceprezes korporacji Sony - Akio Moita, chciał słuchać muzyki operowej podczas długich lotów samolotem

- w 1986 roku firma Sony musiała zapłacić odszkodowanie wynalazcy podobnego odtwarzacza, który skonstruował je w 1972, a próbował opatentować w 1977 roku. Andreas Pavel otrzymał w końcu pieniądze od japońskiej korporacji w 1986 roku, lecz Sony do dziś nie uznaje go za wynalazcę urządzenia.

- Akio Moita nienawidził nazwy Walkman i bardzo nalegał na jej zmianę. Tak się jednak nie stało, gdyż byłaby to zbyt kosztowna operacja dla firmy Sony

- pierwszy Walkman, model TPS-L2 kosztował 200 dolarów

- firma Sony sprzedała łącznie 385 milionów odtwarzaczy Walkman

- w 2005 roku magazyn PC World uznał Walkmana za jeden z 50 najlepszych gadżetów minionych 50 lat

Czy pamiętasz jeszcze walkmana? Dyskutuj na forum!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Walkman | odtwarzacze | gadżety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy