LG V60 ThinQ 5G - test
Sprawdzamy najnowszy supersmartfon LG - model V60 ThinQ 5G. Topowa specyfikacja ma w tej premierze iść wraz z doskonałą sferą audio i wzornictwem. Czy naprawdę tak jest? Przekonajmy się.
Rynek flagowych smartfonów z Androidem w 2020 zasadniczo podzielił się na dwa obozy: z jednej strony mamy podobne do siebie (wizualnie) urządzenia, z jedyną efektywną różnicą w postaci aparatu (jakości wykonywanych zdjęć), w drugim obozie znajdziemy telefony, których projektanci chcą w jakiś sposób się odróżnić. Takim modelem jest LG V60 ThinQ 5G, prawdopodobnie ostatni flagowy smartfon koreańskiego gracza przed zmianą wzornictwa oraz identyfikacji swoich maszyn. Przyjrzyjmy mu się bliżej.
Wygląd i wykonanie
W pudełku, obok ładowarki i niezłej jakości słuchawek, znajdziemy sam telefon. Jego wygląd będzie miał z pewnością fanów i przeciwników. To klasyczna szkoła robienia topowych telefonów, ale w najlepszym tego słowa znaczeniu. Bryła LG V60 to fuzja szkła i aluminiowej ramki. Przód zabezpieczono Gorilla Glass 5, a tył - Gorilla Glass 6. Telefon może się pochwalić standardem IP68, czyli jest oficjalne wodoodporny (do 1,5 m, do 30 min.) i pyłoodporny - pamiętajmy, że to nie jest nadal norma wśród flagowców. Smartfon dodatkowo spełnia militarne normy MIL-STD-810G, czyli po prostu poradzi sobie w trudnych warunkach pogodowych lub nieprzyjaznym środowisku. Moduł aparatu nie odstaje od obudowy (brak zatem kolejnej bolączki niektórych nowych flagowców), a rezygnacja z zakrzywionego ekranu oznacza, że nie będziemy mieli problemów z dotykową obsługą. I jeszcze jedno - LG V60 ma wyjście słuchawkowe (jeszcze do niego wrócimy).
Wymiary testowanego telefonu wynoszą 169,3 na 77,6 na 8,9 mm, waży on 214g (pełna specyfikacja na dole materiału). Telefon dobrze leży w dłoni, ale plecki są śliskie (zalecamy etui, nie ma go w zestawie). Jak w przypadku innych telefonów LG, także tutaj mamy dodatkowy przycisk z myślą o Asystencie Google (nie można go konfigurować). Telefon obsługuje karty microSD (do 2 TB), NFC i wszystko, co jest obecnie standardem.
Podsumowując, naszym zdaniem LG V60 prezentuje się dobrze, a bez wątpienia największym plusem tego konkretnego modelu pozostaje pełna certyfikacja, trwałość wykonania i obecność portu słuchawkowego.
Ekran
Producent zdecydował się na ekran mający 6,8 cala, wykonany w technologii P-OLED FullVision, w proporcjach 20,5:9. Rozdzielczość wynosi 2460 na 1080, z 395 pikselami na cal. Jak można się spodziewać po LG, firmie zajmującej się m.in. produkcją ekranów, wyświetlaczowi nie można wiele zarzucić - oferuje doskonały kontrast, bardzo dobre oddanie kolorów (żywe, ale nadal naturalne), wysoki poziom szczegółowości i bardzo zadowalającą jasność, nawet w trakcie słonecznego dnia. Niestety, ekran ma jedynie odświeżenie na poziomie 60 Hz, zabrakło trybu 90 Hz.
Ekran szczególnie dobrze sprawdzi się podczas oglądania filmów - ma optymalne proporcje do kinowej rozrywki, a tryb o nazwie Wzmacniacz Wideo polepsza jakość doznań..
LG zdecydowało się na umieszczenie kamery w formie wycięcia, zrezygnowano z dużego modułu jak chociażby z LG 8s, który gwarantował bardzo bezpieczną wersję odblokowania telefonu twarzą (nawet w pełnej ciemności). Co więcej, testowana wersja V60 w ogóle nie posiada funkcji odblokowania telefonu twarzą. LG V60 ma wbudowany czytnik linii papilarnych pod ekranem - nie odczytuje on naszego palca prawidłowo za każdym razem.
Specyfikacja i możliwości
LG V60, jak na flagowca przystało, ma specyfikację z bardzo wysokiej półki: procesor Qualcomm Snapdragon 865 z modemem 5G Snapdragon X55 i procesor graficzny Adreno 650. Do tego należy dorzucić 8GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wbudowanej (UFS 2.1), z których użytkownik otrzymuje 214 GB do swojej dyspozycji. Na jakie wyniki przekłada się taka konfiguracja?
AnTuTu:552 659 punktów
Geekbench 5.0: 884 punktów (Single-Core); 3249 punktów (Multi-Core).
Dla porównania:
Xiaomi Mi 10 (wersja 8 GB RAM) w Antutu zdobył 520 202 punktów, a w benchmarku Geekbench: 890 pkt. (Single-Core Score) i 3281 (Multi-Core Score).
Huawei P40 Pro zdobył w benchmarku AnTuTu 461 766 punktów. Test w GeekBench 5 zakończył się wynikiem 776 punktów dla pojedynczego rdzenia oraz 3182 punktów dla wielu rdzeni.
Galaxy S20 Ultra miał w Antutu 520 202 punktów, a w Geekbench 5 zdobył 918 pkt. (Single-Core Score) i 2820 (Multi-Core Score) pkt.
Jak widać, LG V60 spokojnie trafia do grona tegorocznych liderów prędkości. Telefon poradzi sobie z każdym powierzonym mu zadaniem. Nie mieliśmy problemów z jego płynnością działania podczas testów. Sprzęt działa w oparciu o system Android 10 z marcowymi poprawkami (w momencie pisania testu) i nakładą systemową LG. Ta ostatnia przeszła pozytywną ewolucję i należy uznać ją za dobrą, chociaż na rynku znajdziemy nadal lepsze rozwiązania. Jednym z plusów nakładki LG nadal pozostaje podwójne "puknięcie" w ekran, dzięki któremu wybudzimy telefon z trybu czuwania i wprowadzimy go w tryb czuwania.
Audio
Pod względem sfery audio smartfon LG - jak to bywa w przypadku rodziny smartfonów V i G - reprezentuje klasę samą w sobie. V60 jest wyposażony w procesor dźwięku LG 3D Sound Engine, który po raz pierwszy został użyty w telewizorach OLED firmy LG. To rozwiązanie rozpoznaje rodzaje treści i optymalizuje dźwięk tak, aby uzyskać jakość zbliżoną do kinowej (duża zasługa w tym naprawdę dobrych głośników). Obok klasycznego złącza słuchawkowego, LG V60 ThinQ 5G został wyposażony w 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy Hi-Fi Quad. W połączeniu z portem słuchawkowym, jedynym takim w topowym smartfonie dostępnym w 2020 roku w Polsce, otrzymujemy bezapelacyjnie najlepszy telefon do słuchania muzyki.
Cztery zupełnie nowe mikrofony umożliwiają nagrywanie dźwięków dochodzących z różnych kierunków, a tym samym uzyskanie realistycznych efektów audio niezależnie od otoczenia. W urządzeniu jest też dostępna funkcja Voice Bokeh, która wyodrębnia głosy użytkowników z odgłosów tła, dzięki czemu twórcy nagrań mogą skupić się na pierwszym planie, redukując jednocześnie nadmierne szumy. V60 ma nawet tryb bo... kręcenia materiałów typu ASMR.
Aparat i kamera
LG V60 ma bardzo standardowy zestaw obiektywów: główny aparat ma 64MP z obiektywem f/1,8 / 0,8 μm / 78˚, obok znajdziemy obiektyw superszerokokątny 13 MP (f/1,9 / 1,0 μm / 117˚) i obiektyw Z Camera (nadajnik/odbiornik ToF). Nie znajdziemy tu teleobiektywu, chociaż zoom x2 działa poprawnie, powyżej zoomu x5 zaczynają się problemy. Sam główny moduł aparatu sprawuje się bardzo dobrze, przy dobrym świetle dostarczając naprawdę udane fotografie o naturalnych kolorach. Na pochwałę zasługuję także ultraszerokokątna "soczewka" - jakość zdjęć w tym trybie stoi na dobrym poziomie. Całkiem nieźle sprawdza się tryb portretowy, z kilkoma ciekawymi rozwiązaniami. W nocy aparat robi tylko poprawne zdjęcia - tryb nocny ustępuje konkurencji. Aparat LG V60 należy uznać za dobry, ale w tym roku pojawiły się flagowce, które oferują więcej (np. Huawei P40 Pro).
Poniżej przedstawiamy przykładowe zdjęcia
Z przodu znajdziemy aparat z obiektywem o rozdzielczości 10MP (f/1,9 / 1,22 μm / 72,5˚), dostarcza on dobrych zdjęć typu selfie.
Na pochwałę zasługuje jakość rejestrowanych materiałów wideo - telefon ma doskonałą stabilizację, a materiały w 4K można kręcić w 60 klatkach na sekundę. Istnieje nawet opcja nakręcenia wideo w 8K (30 klatek), ale to rzecz jasna zainteresuje - na tym etapie - niewiele osób. Jednak, co istotne, wideo 4K i Full HD reprezentuje naprawdę wysoki poziom.
Bateria
LG V60 ma bardzo dużą baterię - mówimy o pojemności 5000 mAh. Taka specyfikacja, wraz z dobrą optymalizacją, przekłada się na bezproblemową pracę nie tylko od rana do wieczora, ale również przez całą dobę standardowego, ale intensywnego użytkowania. Ten smartfon to bez wątpienia pierwsza liga, jeśli chodzi o czas pracy na baterii.
Testowany model obsługuje ładowanie Quick Charge 4.0+ i ładowanie bezprzewodowe. Pełne naładowanie baterii zajmuje około 85 minut.
LG Dual Screen
Do LG V60 możemy dokupić dodatkowy ekran o identycznych parametrach. W osobno sprzedawanym akcesorium umieszczamy telefon właściwy i nagle otrzymujemy narzędzie stworzone do wielozadaniowości - od oglądania filmów, przez sprawdzanie poczty i przeglądanie Internetu jednocześnie, na graniu (specjalny, cyfrowy pad na jednym z ekranów) kończąc. Pełna specyfikacja urządzenia na dole materiału. Podczas testów nie mieliśmy szansy sprawdzić tego dodatku.
Podsumowanie
LG V60 ThinQ 5G - 4299 zł
LG V60 ThinQ 5G - specyfikacja
· Procesor: Qualcomm Snapdragon 865 Mobile Platform z modemem 5G Snapdragon X55
· Wyświetlacz: 6,8 cala, P-OLED FullVision 20,5:9 FHD+ (2460 x 1080 / 395 pikseli na cal)
· Pamięć: 8 GB pamięci RAM / 128 GB lub 256 GB pamięci ROM / karta microSD (maks. 2 TB)
· Aparat: Tylny - 64MP z obiektywem standardowym (f/1,8 / 0,8 μm / 78˚) (Technologia łączenia pikseli (Pixel Binning) do rozdzielczości 16 MP); 13 MP z obiektywem superszerokokątnym (f/1,9 / 1,0 μm / 117˚); Aparat Z Camera (nadajnik/odbiornik ToF); Przedni: 10MP z obiektywem standardowym (f/1,9 / 1,22 μm / 72,5˚)
· Bateria: 5000 mAh
· System operacyjny: Android 10
· Wymiary: 169,3 x 77,6 x 8,9mm
· Masa: 214g
· Sieć komórkowa: 5G / LTE / 3G / 2G
· Łączność: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac, ax / Bluetooth 5.1 / NFC / gniazdo USB typu-C (kompatybilne z USB 3.1)
· Zabezpieczenia biometryczne: czytnik linii papilarnych zintegrowany z wyświetlaczem
· Kolory: niebieski, biały
Ekran Dual Screen - specyfikacja
· Wyświetlacz: 6,8 cala, P-OLED FullVision 20,5:9 FHD+ (2460 x 1080 / 395 pikseli na cal)
· Wyświetlacz zewnętrzny 2,1 cala, monochromatyczny
· Wymiary: 175,9 x 86 x 14,9mm
· Masa: 134g
· Rodzaj styków: USB typu C
· Sposób składania: zawiasy o kącie obrotu 360 utrzymujące dowolne położenie
· Kolory: czarny, biały